Ambroň připomíná javor, ale je mnohem krásnější: Tohle jsou její tři nejoblíbenější kultivary

Okrasná dřevina ambroň není žádný javor

Ambroně jsou okrasné dřeviny, které dorůstají buď velikosti keře nebo stromu, protože některé druhy či kultivary mohou být až 15 metrů vysoké. Pokud tedy zvažujete, že si ambroň na svoji zahradu vysadíte, vyberte vhodný kultivar dle možností na zahradě. Ambroně pochází ze Severní Ameriky a u nás naleznete jejich nižší kultivary, které mají různý tvar koruny, od pyramidální po kulovitou. Nejčastěji se zde pěstuje ambroň západní(Liquidambar styraciflua).Občas si ambroň lidé pletou s javorem, a to díky hvězdicovitě tvarovaným listům. Při bližším průzkumu dřeviny však brzy zjistíte, že rozhodně nestojíte u javoru.

Jaké má ambroň nároky

Ačkoliv se ambroně tváří jako náročné dřeviny, není tomu tak. Pěstovat je zvládne i začátečník. Mají rády živnou, hlubší a propustnou půdu. Jakmile dobře zakoření, nevadí mu krátkodobé sucho nebo přemokření, nesmí to však trvat příliš dlouho. Aby byl povrch okolo kmene vlhčí, doporučuje se kolem ambroně využívat mulčovací kůru, která nejen udrží velikost, ale zamezí i růstu plevelů. Platí, že čím kyselejší a rovnoměrně vlhkou půdu ambroni dopřejete, tím vybarvenější listy bude na podzim mít. Nebojte se tedy přidávat k ní rašelinu. Rozhodně ambroně vysaďte na sluníčko. Zakoupíte-li rostliny vyšší než 1,5 metru, je dobré k nim minimálně na 1-3 roky připevnit oporu, aby dobře rostly a dostatečně prokořenily.

Žlutopaprska: Kopretina, která rozzáří každou zahradu i balkon. S tímto fíglem ji můžete nechat přezimovat

www.nkz.cz

3 nejkrásnější kultivary ambroně

1. Ambroň západní 'Stella'

Kultivar ´Stella´ je středně vysoká okrasná dřevina, která dorůstá do výšky od 6 do 12 metrů. Má hluboce vykrajované listy, které se na podzim zbarví do svítivě šarlatové až tmavě vínové barvy. Na stromě vydrží až 2 měsíce, než opadnou. Tvar koruny je úzce pyramidální a hodí se jako solitéra. Chcete-li ho vytvarovat do jiného tvaru, je to možné. Tvarování se provádí na konci zimy, tento tvar si pak udrží po celou dobu. Kromě listů má zajímavé i plody, což jsou mírně pichlavé kuličky, podobné jako u platanu.

2. Ambroň západní ´Aurea´

Kultivar ´Aurea´ je v dospělosti o trochu vyšší a dorůstá až do výšky 15 m, má-li ale pro kořeny omezený prostor, dosahuje v zahradách do maximální výšky 10 m. Listy jsou stejně tvarované, ale mají výrazné zlatavé skvrny a na podzim se barví do růžové a purpurově červené. Tato okrasná dřevina snáší jakoukoliv půdu, přesto uvítá spíše vlhčí, ne však zamokřenou a spíše kyselejší než vápenitou.

Plevuňka: netradiční balkonová rostlina, která snáší extrémní horka

www.nkz.cz

3. Ambroň západní ´Gum Ball´

Tento kultivar je vhodný do malých zahrad, do předzahrádek nebo jej lze vysadit poblíž terasy. Je vysoký kolem 2 až 3 metrů, přičemž vždy záleží, v jaké výšce je naroubovaný. Koruna je kulovitá a svůj tvar si udržuje bez nutnosti tvarování. Listy jsou sytě zelené, hluboce vykrajované, mají 5 laloků a na podzim se zbarví do nádherných odstínů sytě červené až tmavě vínově černé. Jedná se o nejtmavěji zbarvenou odrůdu ambroně a je velmi krásná.

Krásu okrasných dřevin ambroní můžete obdivovat v naší fotogalerii.

GALERIE: Ambroně se hodí na každou zahradu, i na tu malou

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada