Invazní rostliny na své zahradě rozhodně netolerujte: Tohle jsou ty nejhorší druhy
Proč jsou invazní rostliny nebezpečné
Tím největším problémem u všech invazních rostlin je jejich velká ochota se samovolně šířit do okolí a likvidovat tak naše domácí druhy rostlin. Již mnoho druhů rostlin díky nástupu invazních druhů vyhynulo nebo u nás zbývá už jen pár lokalit, kde roste pár kusů. Některé druhy, například takový bolševník, jsou navíc velmi nebezpečné, a to jak pro své okolí, tak i pro nás. Je proto velmi důležité, všímat si, jaké druhy rostlin nám rostou v zahradě nebo jejím okolí a pokud zjistíme, že se jedná o invazní druh, bez slitování takovou rostlinu musíte zlikvidovat. Některé úřady vyhlásili proti invazním rostlinám boj a pokud nějakou nebezpečnou rostlinu na vaší zahradě najdou, můžete dostat i pořádnou pokutu.
Kde najdu seznam invazních druhů rostlin
Seznam invazních druhů rostlin je každou chvíli patřičnými úřady aktualizován, protože se díky zvýšenému zájmu o daleké kraje jejich výskyt u nás zvyšuje. Pokud si nejste jisti, zda náhodou nemáte na své zahradě, nebo i váš soused, některou invazní rostlinu, můžete se podívat na stránky Ministerstva životního prostředí nebo Agentury ochrany přírody ČR, kde vám i mohou poradit, případně si lze domluvit schůzku s odborníkem, který určí, jak moc je daná rostlina pro přírodu nebezpečná. Spoustu informací naleznete také na stránkách Botanického ústavu AV ČR nebo v Českém svazu ochránců přírody.
10 nejhorších invazních rostlin
1. Trnovník akát
Akáty (Robinia pseudoaccacia) byly dříve naprosto běžné stromy, které se pěstovaly nejen pro svůj hezký a vonný květ, ale také proto, že byly nenáročné a všude dobře prospívaly. Jeho květy milují včely, ale pro dřevařské využití žádný velký význam nemá. Akát se ale nenápadně rozšířil na celé naše území, postupně vytlačil některé z domácích druhů a stal se invazivní rostlinou. Problém u akátu je, že se umí velmi rychle šířit, a to buď svými semeny nebo vegetativně pomocí výmladků. Pokud ale milujete jeho vůni, je možné v zahradnictví zakoupit jeho kultivary, které jsou vyšlechtěné, rozumné výšky a většinou mají kulovitou korunu.
2. Bolševník velkolepý
Bolševník velkolepý (Heracleum mantegazzianum) je asi ta nejhorší invazivní rostlina, která se vám může dostat na zahradu. Mnoho lidí si ale jeho nebezpečí vůbec neuvědomuje, a protože má docela hezké listy a květ, nechává ho na své zahradě růst. Jakmile ale bolševník objevíte, rychle ho zlikvidujte, musíte i s kořeny, a spalte ho. Protože celá rostlina obsahuje jedovaté alkaloidy, vždy myslete na ochranu rukou, a to nejen dlaní, ale i paží, takže používejte rukavice a dlouhý rukáv. Pokud ho na své zahradě nebo okolí ponecháte, zaděláváte si na pořádný problém i na pěknou pokutu od úřadů.
3. Laskavec ohnutý
Laskavec ohnutý (Amaranthus retroflexus) patří mezi plevele, byl k nám zavlečen spolu s některým osivem. Největší starosti dělá laskavec zemědělcům, protože působí velké škody v kulturních plodinách a k potlačení jeho růstu se musí používat herbicidy. Na některé z nich si laskavec již vytvořil rezistenci a je tak velký problém ho zlikvidovat. Jakmile tedy invazivní rostlinu laskavec ohnutý někde uvidíte, nemějte s ním slitování.
4. Křídlatka japonská
Anikřídlatka japonská (Reynoutria japonica) není žádné neviňátko, tváří se jako okrasný keřík, protože má docela pěkné květy, ale zdání klame. Stačí jedna malá rostlina na zahradě a najednou vám tam neroste nic jiného než křídlatka. Velmi rychle se množí a proroste vším, co jí přijde pod ruku. Jakmile ji tedy na zahradě máte, dejte si tu práci a zlikvidujte ji. Nebojte se použít klidně totální herbicid, který aplikujte přímo do kořenů této invazivní rostliny.
5. Škumpa ocetná
O škumpách jsme vám na našich stránkách již několikrát říkali a důsledně vás před těmito dřevinami varovali. Škumpa ocetná (Rhus typhina) sice vypadá dobře jako exotická solitéra, ale nikdy si ji na svoji zahradu nevysazujte. Nejen, že opět patří do skupiny velmi agresivních invazivních rostlin, které se dokážou rychle šířit do svého okolí, ale navíc je jedovatá. Právě z toho důvodu by nikdy neměla být na zahradě, kde se pohybují malé děti, a i vy, pokud s ní chcete nějak manipulovat, si nezapomeňte chránit pokožku na rukách pomocí rukavic.
6. Štědřenec odvislý
Štědřenec odvislý je keř, kterému se říká zlatý déšť, byť tímto označením většinou chybně řada lidí pojmenovává zlatici (Forsythia sp.). Štědřenec odvislý (Laburnum anagyroides) má velmi krásné, žluté květy v převislých hroznech. Nenechte se ale zmást krásnými květy, štědřenec je prudce jedovatý a může způsobit i smrt. Nejvíce jedovatého alkaloidu je v semenech, která jsou ukryta v luscích. Nikdy si nevysazujte štědřenec na zahradu, a to ani různě vyšlechtěné kultivary, které se často objevují na trhu, a to především ve chvíli, kdy se na ní pohybují malé děti nebo domácí zvířata.
7. Pajasan žláznatý
O pajasanu žláznatém (Ailanthus altissima) jsme si již také říkali a vy tak víte, že jej můžete pokácet bez povolení. Jedná se totiž o nejagresivnější druh listnatého stromu, který má svůj původ v Číně. Pajasan je velmi odolný, roste všude a dokáže za rok narůst až o 3 metry. Tato invazivní rostlina nenápadně vytlačuje naše domácí druhy a jediný způsob, jak ji udržet trochu na uzdě, je likvidace, případně máte-li po pajasanu na zahradě jen pařez, potírání řezných ploch herbicidy.
8. Břečťan
Břečťan stálezelený (Hedera helix) je dnes asi ta nejčastější, stálezelená popínavá rostlina, kterou si mnozí dobrovolně zamoří nejen svojí, ale často i sousedovu zahradu. Pokud si chcete nechat břečťanem porůst fasádu domu, je to patrně ten nejhorší nápad, co můžete mít, obzvláště ve chvíli, kdy máte novostavbu. Díky svým příčepivým kořínkům se dokáže dostat do sebemenší skulinky na fasádě, kudy se šíří a postupně vám proroste celým domem. Jakmile se ho chcete zbavit a zatáhnete za jeden výhon, vidíte, že se vám hýbou i tašky na střeše. Pokud tedy chcete na své zahradě tuto popínavou invazivní rostlinu, buďte nemilosrdní a vždy ji redukujte v růstu.
9. Libora měňavá
Nenechte se zmást jejími pěknými, tmavě červenými květy. Libora měňavá (Lantana camara) je sice velmi krásná, ale i ona se dokáže rozšířit po zahradě. Pokud přesto neodoláte jejím květům, které mění barvu během vegetace, pěstujte ji v nádobě nebo truhlíku, kde ji lépe uhlídáte.
10. Vlčí bob mnoholistý
Kdo by tuto oblíbenou venkovskou trvalku neznal, vždyť za dob našich babiček ji měl na zahradě úplně každý. Vlčí bob mnoholistý neboli lupina (Lupinus polyphyllus) je sice krásná trvalka, která nás oblažuje nesčetně krásnými kultivary zajímavých barev, ale pokud ji nechcete mít po celé zahradě, raději se jejímu pěstování vyhněte. Díky svému houževnatému růstu dokáže vytlačit ostatní druhy rostlin a postupně se rozšířit nejen po zahradě, ale i do širokého okolí. A to vám nepoděkují ani vaši sousedé, protože pokud máte lupinu na zahradě vy, budou ji mít brzy i oni, aniž by o to stáli.
Jak jednotlivé invazní rostliny vypadají, se můžete podívat v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.