Tokozelka: nebezpečná rostlina s krásnými květy patří mezi nejvíce invazní. Nikdy ji nenechte rozrůst

Tokozelka
Info ikona

Tokozelka známá také jako vodní hyacint se pěstuje jako vodní rostlina v jezírku, důležité je však hlídat, aby se nerozrostla více, než je zdrávo

Tokozelka nadmutá (Eichhornia crassipes) přezdívaná vodní hyacint se často pěstuje v jezírcích a přirozeně se vyskytuje pouze na vodních hladinách v amerických tropech a subtropech. Není schopna přežívat naše zimy, takže se musí zazimovávat a tím není v našich podmínkách až tak nebezpečná. Ačkoliv, nikdo neví, jak to s ní bude v dalších letech, vezmeme-li v úvahu, jak se mění počasí v našich zimních měsících. Měli bychom být tedy na pozoru.

Jak vodní hyacint škodí: patří mezi nejhorší invazní rostliny

Tokozelka se dokáže velmi rychle rozrůst a pokrýt vodní hladinu. Tím stíní ostatním rostlinám či živočichům, které tak obírá o kyslík a světlo. To ohrožuje hlavně ryby, plankton a další vodní živočichy. Velkou sílu mají její kořeny, které dusí ostatní vodní rostliny a jsou schopné omotat a zničit i lodní šrouby, takže problémy dělá hlavně ve vodních tocích s lodní dopravou, v jezerech, mokřinách nebo pomalých tocích.

Vodní hyacint nepatří do akvária: zabije vše živé

Tokozelku rozhodně nikdy nepěstujte jako akvarijní rostlinu, nepřežily by totiž ani ryby, ani ostatní vodní rostliny. Jediné, kde ji lze pěstovat jsou pouze zahradní jezírka a to ještě za přísného dohledu. Nikdy se nesmí dostat do volné přírody. Rychle se šíří především na povrchu tropických a subtropických hladin řek a jezer, kde vytváří souvislou zelenou hladinu. Dokonalost přichází především s jeho květy, které pak jezdí obdivovat turisté, kteří jsou z této podívané nadšení, nicméně místní obyvatelé mají s tokozelkou pouze starosti a výdaje.

Nebezpečná může být i pro člověka: existuje riziko přenosu vážného onemocnění

Tím, že se tokozelka rychle množí a dokáže v poměrně krátké době vytvořit souvislý porost na vodní hladině, vytváří vhodné až optimální podmínky pro rozvoj různých larev, v tropech především larev moskytů a také v nich žijí mlži. Ti mohou přenášet nebezpečnou nemoc zvanou schistozomózu. Na toto onemocnění každý rok zemře více než 200 tisíc lidí a celosvětově je nejčastější příčinou rozvoje plicní hypertenze. Pokud tedy patříte mezi vášnivé cestovatele, především do oblasti tropů a subtropů, dávejte si na hladinu s tokozelkou velký pozor, mohli byste si totiž domů přinést velmi nepříjemný suvenýr.

Praktické využití vodního hyacintu: rohože, nábytek nebo dekorace

Negativních vlivů vodního hyacintu je stále více, než jeho praktická stránka. Nicméně právě v tropech se z něj vyrábí rohože, vyplétaný nábytek nebo různě dekorační předměty. Nyní se zkoumá i jeho využití jako hnojiva nebo krmiva pro zvířata. V řešení je také jeho využití na výrobu bioplynu.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada