Instantní záhony jsou hitem mezi zahrádkáři: ušetříte jimi čas, peníze a sklidíte i pořádnou úrodu. Postačí vám k tomu obyčejný karton

Stejně jako si své fanoušky získali permakulturní zahrady, tak si mnozí oblíbili instantní zahrady, kde opět jde o to se moc nenadřít, netrávit na zahradě prací každý víkend, ušetřit peníze, a hlavně sklidit dostatečně velkou úrodu. Je to ale vůbec možné? Ano, je, právě díky tomuto fenoménu, který se jako lavina šíří na sociálních sítích. O co tedy v tomto způsobu zahradničení především jde?

Co jsou to instantní záhony?

Jak jste na tom s rytím záhonů? Máte tuto zahradnickou činnost v oblibě nebo se vždy vymlouváte, že vás bolí záda a musí to nakonec udělat někdo jiný? Tak zrovna pro vás jsou instantní záhony jako stvořené, protože nový záhon můžete založit i bez úporného rytí. Jde jen o to vědět, jak na to a co vše k tomu budete potřebovat a buďte v klidu, žádné velké finance potřebovat nebudete.

Proč jsou instantní záhony tak oblíbené

Stejně jako permakulturní pěstování rostlin je šetrné k přírodě, tak i instantní zahrady jsou šetrné k půdě, kterou lze připravit na výsevy či výsadby, aniž bychom ohýbali záda s rýčem. Někdy se tomuto zahradničení říká také pěstování bez rytí a zužitkujete při něm i přebytečný materiál. Stačí dodržet pár zásad a sami uvidíte, že si tento způsob práce na své zahradě zamilujete, stejně, jako jeho nadšenci. Díky chytrému zpracování půdy se nenadřete, a ještě jste ohleduplní k přírodě. Jedná se také o prevenci proti erozi.

Důležité je najít správné místo

Samozřejmě záleží na tom, jaké rostliny hodláte pěstovat, dle toho budete také vhodné místo hledat. Tou nejlepší oblastí bývá prostor s dostatečným množstvím slunce či maximálně polostín. Jakmile budete mít místo zvolené, místo posečte a pomocí hrábí shrabte.

Teď to chce do záhonu karton

Papírové kartony jsou mezi pěstiteli velmi oblíbené a často ho využívají místo textilií. Pokud i vy doma máte starý karton, který už nevyužijete, hodí se vám právě v případě instantních záhonů. Karton funguje stejně, jako textilie či nějaká folie, hlavním úkolem je zabránit růstu plevelů, který uhyne, jakmile nemá světlo a vzduch. Záhon po celé ploše pokryjte kartonem, klidně dejte více vrstev na sebe, a to především tehdy, je-li karton slabý. Můžete-li si zvolit, vždy je lepší pevnější karton, který se bude déle rozkládat a tím svoji funkci bude plnit déle.

Jak mulčovat kartonem

Nyní na karton můžete nasypat zeminu a pokud máte možnost použití kompostu, můžete ho smíchat s travnatými drny či zeminou, která vám na zahradě někde přebývá. Aby vše klaplo na výbornou, vrstvěte zhruba do výšky 30 cm, pak zeminu jen udusejte třeba lopatou. Teď nastává ta nejlepší část: záhon můžete osázet dle libosti a nezapomeňte vše zalít. Díky pravidelné zálivce uspíšíte i rozklad kartonu.

 

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada