Jak vypadá a kde roste vstavač mužský?
Vstavač mužský (Orchis mascula) je vytrvalá bylina se dvěma podzemními hlízami, která patří do rozsáhlého rodu vstavačů z čeledi vstavačovitých. V ČR roste asi 11 druhů těchto vzácných rostlin a vstavač mužský je jedním z nich. Od května do června jej můžete potkat na pastvinách i loukách, od nížin až po pohorská území, ale vyžaduje to poměrně velkou dávku štěstí. Jedná se o 15-60 cm vysokou rostlinu s přímou lodyhou, lehce nafialovělou a s podlouhlými, široce kopinatými listy jasně zelené barvy s vínově zbarvenými skvrnkami. Nevonné květy jsou uspořádané v klasovitém květenství, mívají světle purpurovou až načervenalou barvu, občas se objevují i květy bílé. Drobná semena dozrávají v úzké tobolce.
Kde můžete chráněný vstavač mužský obdivovat?
V nížinách a pahorkatinách se vstavač mužský vyskytuje jen velmi vzácně, na horách se mu daří o poznání lépe. Jako všem vstavačům mu škodí především hnojení luk, ale také zmenšování plochy pastvin, které spásají především menší kopytníci. Ke klíčení potřebují semena vstavače mužského především drobná holá místa půdy, která na pastvinách vytvářejí svými kopýtky především pasoucí se ovce a kozy. Narušují souvislý travní porost a na vzniklých holých ploškách se vstavačům nejlépe daří.
- V Čechách najdete vstavač mužský například v oblasti CHKO Český kras, na Moravě v Beskydech, či v CHKO Bílé Karpaty.
Na našem území se vyskytují dva poddruhy vstavače mužského
- Vstavač mužský pravý (Orchis mascula mascula) - vzácnější
- Vstavač mužský znamenaný (Orchis mascula signifera) - více rozšířený
Vstavač mužský potřebuje růst v symbióze s houbami
Všechny zemní orchideje, které se objevují na našem území, jsou tzv. mykotrofní. To znamená, že ke svému životu potřebují mikroskopické houby, které žijí v kořenech rostlin a rostlina je potřebuje pro svou výživu. Přijímá od nich hotové organické látky. Mykotrofie je zvláštní forma parazitismu, kterou někteří vědci považují spíše za symbiózu. Vstavač mužský se částečně sice vyživuje i sám pomocí fotosyntézy, ale bez speciálních mikroskopických hub by nepřežil. Proto by ani nemělo smysl pokoušet se o přesazení vstavačů z volné přírody na zahradu. Nehledě na to, že jsou to rostliny přísně chráněné zákonem jako silně ohrožené a vystavovali byste se postihu v podobě tučné pokuty. Rostliny by pokus o přesazení ani nepřežily, a to by byla velká škoda.
Podívejte se do naší galerie, jak zákonem chráněná rostlina vypadá.
Zdroj: kvetenacr.cz; ceskatelevize.cz