Vlastní včely: co byste měli vědět, než se rozhodnete pořídit na zahradu úl

Pořízení včelstva byste si však měli předem důkladné promyslet. Zvažte, jestli máte pro chov včel vhodné místo. Budete na ně mít dost času a sil? A pak ještě jedna otázka – vlastně úplně první: jste si jisti, že nemáte alergii na včelí bodnutí

Jak by mělo vypadat místo pro chov včel

Pro včelaření je ideální vlastní zahrada – ale i když ji máte, nezapomeňte, že je nejlepší se předem dohodnout se sousedy. Včely nejsou obtížný hmyz: už ve vzdálenosti dvou tří metrů o nich skoro nebudete vědět, neměly by však vylétat na sousední pozemek. A jako dobrý vyjednávací argument pro váhající sousedy může posloužit i sklenice medu podaná přes plot.  

Místo pro úl by mělo být slunné, ale chráněné před poledním horkemvětrem. Včely ocení v okolí rostliny, které kvetou od jara až do podzimu. Ne však všechny: nesázejte plnokvěté odrůdy, protože netvoří nektar ani pyl. Z nektaru včely vyrábějí med, pyl živí jejich potomstvo. 

Co všechno budete ke včelaření potřebovat

K základnímu vybavení patří včelařský závoj s kloboukem, dýmák, rozpěrák na vyjímání pláství, smetáček na ometení včel z rámku a medomet. A samozřejmě úl (měl by být nový, protože „recyklované“ úly mohou být zdrojem nákazy včel) – a do něj to hlavní: včely. Ty získáte buď v podobě oddělku ze šlechtitelského chovu, nebo jako roj: ne však náhodně nalezený, ale získaný od známého včelaře.

Někdy se naskytne i příležitost „zdědit“ včelstvo od včelaře, který se rozhodl se svým koníčkem skončit. Celková počáteční investice se pohybuje v řádu desetitisíců. Existují však způsoby, jak ušetřit, navíc chov včel obvykle dotují kraje, a proto se podívejte, zda na včelařské potřeby nemůžete získat příspěvek. 

Včely uvítají jarní, ale i letní květy v dosahu

Za teplého předjarního počasí se první včely v zahradě objeví už koncem února. Pro rozvoj včelstva potřebují květy bohaté na nektar a pyl. K nejcennějším jarním zdrojům pylu patří vrba jíva – ale jen samčí stromy, tedy ty se žlutými jehnědami (barvu jim dávají právě pylová zrnka). Hojně navštěvované jsou i květy dřínu, prvosenky, krokusů, vřesovců... Nezapomeňte však, že včely potřebují dostatečný zdroj potravy i na letní období. Potěší je levandule, třapatka a plamenka, ale také lípa. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada