Krysy si do zahrady lákáte sami: Vyvarujte se chyb nebo se těchto nepříjemných hlodavců nezbavíte

Proč se krysy na zahradě objevují

Krysy nejsou nikdy vítaní hosté, tito hlodavci mohou přenášet řadu onemocnění, napadají drobná hospodářská zvířata a často nám likvidují úrodu. Krysy jsou velmi inteligentní zvířátka a moc dobře vědí, že v blízkosti lidských příbytků jim bude dobře a vždy se u nás najde něco na zub. Jednou z variant, proč se u vás objevují je to, že váš soused chová nějaké hospodářské zvíře, stačí slepice, a tam, kde má pro zvířata potravu, drží se i krysy.  Tím nejčastějším problémem jsou právě komposty, které si s oblibou na svých zahradách zakládáme.

Kompost je pro krysy „švédský stůl“

Pokud totiž na kompost dáváte i běžný kuchyňský odpad, stává se v tuto chvíli pro krysy „švédským stolem“ a rády se zde ubytují. Mají zde nejen potravu, ale také teplo a vhodné místo pro budování hnízd. Tím nejtragičtějším obdobím, kdy se krysy stahují do našich zahrad, bývá právě podzim a nadcházející zima. Pokud jste tedy zaznamenali výskyt těchto hlodavců na svojí zahradě a máte kompost, zbystřete a vyvarujte se chyb při kompostování.

Jak se zbavit potkanů na zahradě: Vysaďte tyto rostliny a hlodavci zmizí

www.nkz.cz

Krysy váš kompost milují

Kompostovat kuchyňský odpad jako jsou různé slupky ze zeleniny, ovoce, vaječné skořápky nebo dokonce maso, to je přesně to, co krysy na váš kompost přitahuje. Mají velmi dobrý čich, takže tento organický odpad cítí na míle daleko. Kromě potravy je na kompostu láká hlavně teplo, které vzniká tlením hmoty a ocení ho hlavně v zimě. Máte-li kompost volně přístupný, neohraničený, krysy, ale i další hlodavci sem mají volný přístup a byly by hloupé, pokud by vaší pohostinnosti nevyužily. Spodní patra kompostu, kde bývají různé větve, sláma nebo listy jsou oblíbeným místem pro jejich uhnízdění.

Jak se krys zbavit

Není nutné hned instalovat pasti, kam se nechtěný návštěvník chytí. Někdy stačí dělat věci jinak, než jste byli doposud zvyklí. Základem prevence je hlavně uzavřený kompostér, kam se krysy nedostanou. Je důležité, aby kompostér byl vyroben z odolného plastu, který odolá ostrým zoubkům a měl i dno a víko. Jen tak totiž ochráníte obsah kompostéru před krysami.

Jak se zbavit hryzce v zahradě dřív, než ji zničí: zkuste tyto fígle a odejde sám

www.nkz.cz

Neohraničený kompost může být problém

Pokud máte kompost ohraničený jen z palet nebo je to jen jedna velká hromada v rohu zahrady, nikdy do něj nedávejte kuchyňské zbytky, ale čistě jen odpad ze zahrady v podobě trávy či organických zbytků. Jako prevence se také doporučuje, neumisťovat kompost poblíž zdí a plotů, kde se krysám líbí. Pomůže i pravidelné převracení kompostu, protože pokud krysy nemají klid, nebude se jim ve vašem kompostu líbit a půjdou o dům, resp. o zahradu, dál. Pod kompost můžete dát pletivo s drátěnými oky, přes které se dovnitř krysy nedostanou.

Zastavte zloděje jahod. Na škodnou nastražte víčka od PET lahví nebo jahodám nasaďte čepice

www.nkz.cz

Přestaňte krysy konečně krmit

To, zda krysy do vaší zahrady přilákáte, záleží také na tom, co do kompostu dáváte. Pokud jste zvyklí sem dávat veškerý odpad z kuchyně jako je třeba vařené jídlo, které jste nestihli sníst, ryby, maso sýry či vajíčka, tak se nemůžete divit, že zde krysy, případně jinou havěť, máte. Vyvarujte se tedy toho, takové zbytky na kompost dávat. Buď si pořiďte kompostér, který uzavřete víkem nebo takové zbytky házejte do popelnice. Pro znepříjemnění pobytu krys se doporučuje, používat aromatické suroviny, které krysám nevoní. Mezi takové patří třeba kávová sedlina, která do kompostu patří, ale hlodavcům nevoní.

Jak taková krysa vypadá, se podívejte do naší fotogalerie.

GALERIE: Pomineme-li, že krysy jsou škůdci v zahradě a přenáší řadu chorob, někdy mohou být i fotogenické

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada