Ochraňte jabloně proti vlnatce krvavé právě teď: zkuste jednoduchý postup a příští rok budete mít zdravá jablka

Mšice krvavá
Info ikona

Mšice krvavá je savý škůdce, kterého nejčastěji najdete na jabloních, nepohrdne ale ani jinými stromy

Vlnatka nebo mšice: je to stejná savá potvůrka, z které teče krev

Vlnatka krvavá nebo také mšice krvavá se vyskytuje většinou na jabloních. Je poměrně náročná na teplo a častěji se objevuje na teplých a vlhkých místech. Její druhový název vychází z toho, že když vlnatku rozmáčknete, vytéká z ní hnědočervená kaše, která připomíná zaschlou krev.

Jak poznám vlnatku krvavou

Kolonie vlnatek jsou snadno viditelné, vypadají totiž jako chomáček vaty. Pod ní se ukrývají červenohnědě zbarvené mšice, které sají mízu. Vlnatka svými voskovými žlázkami produkuje až několik centimetrů dlouhá vosková vlákna a to zejména v letním období. Právě tyto vlákna či chomáčky škůdce chrání před predátory a často i před nějakým postřikem.

Co je to mšicová rakovina

Následkem sání se na povrchu kůry tvoří rakovinné nádory a deformace, tomuto jevu se říká mšicová rakovina, protože původem těchto deformací je právě mšice. Dřevina je tvorbou těchto nádorů velmi oslabována a je tak více náchylná na napadení jak nepříznivými vlivy, tak různými škůdci či chorobami.

Jak se bránit proti vlnatce krvavé

Při slabém výskytu pomůže aplikace parazitické vosičky Aphelinus mali, která populaci mšic dokáže držet velmi zkrátka. Jiná situace ale nastává, pokud je strom tímto škůdcem sužován již několik let a nikdy proti ní nebyl proveden žádný zásah. Takové stromy bývají náchylnější k poškození zimními mrazy, protože u nich dochází vlivem opožděného vyzrávání dřeva k celkovému oslabení.

Mšice přezimují ve stadiu larvy v prasklinách kůry v blízkosti povrchu půdy a na horních částech kořenů. Nejpozději teď na podzim je proto důležité připevnit lepové pásy na kmeny, kam se vlnatky nalepí. Teď se totiž stěhují do zimovišť, aby se na jaře opět vrátily zpět na strom.

Vlnatka využívá i mezihostitele: běžné dřeviny, které znáte

Vlnatky sice mají rády teplo, ale postupně se dokázaly velmi rychle adaptovat na chladnější podmínky ve vyšších nadmořských výškách, takže žijete-li někde na horách, neradujte se, i vy můžete mít vlnatku na jabloni. Původním hostitelem byl pro vlnatku jilm, ale zjistilo se, že vlnatka k přežití jilm již nepotřebuje a spokojí se s jinými keři, jako jsou jeřáby, kdoulovce, skalníky či hlohyně. Takže, pokud máte některý z uvedených keřů na zahradě a trápí vás vlnatka, je jasné, odkud vítr fouká.

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.