Hospodářství, které dává užitek i smysl


Foto: Ilona Málková
Jak se tvoří hlubinný záhon? „Do výkopu vyrovnáme dřevo a na něj jakýkoliv organický materiál. Dřevo tleje a nasává do sebe vodu, kterou drží v půdě. Z organického materiálu pak vzniká zemina, ve které pěstujeme,“ popisuje paní Ilona.


Foto: Ilona Málková
„Pěstovat si vlastní obilí, pokosit a vymlátit je ohromně zajímavá činnost. Přináší nám také pocit svobody a nezávislosti, že to dokážeme i sami,“ vysvětluje paní Ilona.


Foto: Ilona Málková
Podle paní Ilony vypadalo jezírko větší, když nebylo tak porostlé vodními rostlinami. „Náš sen je vytvořit ještě větší na koupání,“ říká.


Foto: Ilona Málková
V severozápadní části zahrady, odkud nejvíce fouká vítr, majitelé vysázeli smíšený lesík s keři jako větrolam. Nejenže je chrání před silným větrem, ale vznikl tam i příjemný stín k relaxaci.


Foto: Ilona Málková
V místě je ještě jedno menší jezírko, které vytvářela rodina s dětmi jako první.


Foto: Ilona Málková
Dřevěný oblouk nad cestou bujně porůstá ačokča a děti pod ním rády běhají.


Foto: Ilona Málková
Také dětský domeček se dá ozelenit rostlinami a je v něm potom příjemný chládek.


Foto: Ilona Málková
Konopí seté je obdivuhodná rostlina. Dává spoustu velice zdravých semen, včelami je hojně opylováno, údajně chrání rostliny před houbovými chorobami, odpuzuje hraboše, produkuje velké množství biomasy, dá se z něj vyrábět papír, látka, izolace a další. Ze zaschlého stonku jde během chvilky vyrobit pevný provázek.


Foto: Ilona Málková
Když je plocha porostlá stromovým, keřovým i bylinným patrem, potom nekontrolované zaplevelení nechtěnými rostlinami nemá příliš sanci.