Kandík

Erythronium, hybridy

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Barva květů
Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Půdní reakce
Účel pěstování

Původ

Botanicky patří kandíky (Erythronium) do čeledi liliovitých (Liliaceae). V zahradách se většinou pěstují hybridy, které jsou výsledkem dlouhodobého šlechtění a křížení a vyznačují se pozoruhodnou odolností. Rodičovské druhy pocházejí ze Severní Ameriky, kde rostou ve vlhkých horských lesích a na horských loukách.

Růst

Hybridní kandíky jsou podstatně větší než mateřské druhy: často dorůstají výšky 20–40 cm a šířky 15–25 cm. Kandíky tvoří dceřiné cibulky, a tak se časem rozrůstají do početných „hnízd“. Cibule tvarem připomíná zub – odtud název jednoho druhu kandík psí zub.

Olistění

Široce kopinaté listy jsou dlouhé 10 až 25 centimetrů. Čepel je lesklá, často zeleno-bílá nebo hnědavě mramorovaná či skvrnitá.

Květy

Kandíky kvetou od dubna do května. Vonné květy jsou uspořádány ve volných hroznech a vystupují z nich dlouhé tyčinky. Kandíky kvetou v bílé, jasně žluté nebo růžové.

Plody

Po rozkvětu se vytvářejí tobolky s několika pouzdry, v nichž jsou semena.

Umístění

Kandík preferuje částečně zastíněné místo. Snáší i plný stín, ale málo v něm kvete.

Půda

Kandíkům vyhovuje čerstvá až vlhká, dobře odvodněná půda s vysokým obsahem živin a humusu. Zapracování písku do půdy zajišťuje lepší odvodnění.

Výsadba

Doba výsadby: září a říjen. Cibulky vysazujte do hloubky 8–10 cm; na jeden metr čtvereční můžete vysadit 25 rostlin, vzdálených od sebe 20 centimetrů.

Péče

Během období růstu a květu dbejte na to, aby půda nevyschla, později kandíkům vyhovuje spíše sucho. Rostlinám prospívá lehká zimní ochrana: zakryjte je vrstvou listů, které kandíkům zároveň poskytnou živiny.

Dělení

Dělit lze po odkvětu; počkejte však, až se rostlina dobře ujme. To trvá asi jeden až dva roky.

Použití

Kandík je vynikající rostlina do částečně zastíněných zahrad. Vynikne na skalce, v lesní partii, stejně jako v přírodní zahradě. Často se vysazuje na okraje skupin dřevin nebo jako podsadba stromů.

Odrůdy

Nejznámější zahradí hybrid je ’Pagoda’: má atraktivní žluté květy a hnědé skvrnité listy. Dále se pěstují například ’Pink Beauty’ (růžové květy) a ’White Beauty’ (krémově bílé květy se žlutým středem).

Množení

Na podzim, když je kandík zatažený, můžete oddělit dceřiné cibulky a rozsadit je. Zasaďte je hned po vyjmutí z půdy, jinak vyschnou.

Choroby a škůdci

Kandík často vyhledávají slimáci.