Darwinovy tulipány

Tulipa, hybridy

Barva květů
Doba kvetení
Světlo
Půda
Zahradní styl
Využití
Barva listů
Půdní reakce
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Účel pěstování
Náhled

Základní informace

Doba kvetení
Barva listů
Růst a znaky
Vlhkost půdy
Půdní reakce
Účel pěstování

Původ

Darwinovy tulipány byly vyšlechtěny na konci 19. století. V té době holandský květinář E. H. Krelage koupil jednu z posledních velkých sbírek tulipánů: zahrnovala více než 10 000 cibulek. Krelage si vybral ty nejlepší a rostliny zkřížil; experimentoval hlavně s červenavými a fialovými. Výsledkem tohoto šlechtění jsou odolné tulipány se silnými stonky a výraznými květy. Krelage je pojmenoval po Charlesi Darwinovi; vyžádal si k tomu souhlas Darwinova syna.

Kolem roku 1943 zkřížil D. W. Lefeber Darwinovy tulipány s tulipánem Fosterovým (Tulipa fosteriana), a vznikly tak Darwinovy hybridy. Původně se za Darwinovy hybridy považovali pouze kříženci těchto dvou rodičů, později k nim přibyly i další hybridy. Darwinovy hybridy patří k nejhezčím zahradním tulipánům; vyznačují se zvláště výraznými barvami.

Růst

Darwinovy tulipány jsou vysoké, s mohutnými stonky. Středně rané odrůdy jsou vysoké 50 až 70 centimetrů, mezi pozdními odrůdami jsou i nižší – ty dosahují výšky pouze 30 centimetrů.

Olistění

Darwinovy tulipány mají pevné, vzhůru rostoucí celokrajné listy kopinatého až špičatě vejčitého tvaru, dlouhé 10 až 35 cm.

Květy

Středně rané Darwinovy tulipány mají jednoduché, zářivě zbarvené květy ve tvaru vajíčka. Paleta odstínů se pohybuje od žluté přes oranžovou až po červenou. Darwinovy hybridy mají ze všech tulipánů největší květy: jejich průměr bývá až 7 centimetrů. Hlavní doba květu středně raných odrůd je od dubna do května, pozdní odrůdy kvetou do června.

Umístění

Slunečné až mírně přistíněné místo.

Půda

Půda by měla být propustná a bohatá na živiny, neutrální až mírně kyselá, nejlépe písčitohlinitá. Darwinovy tulipány preferují substrát bez vápníku.

Výsadba

Cibule tulipánů se obvykle vysazují v září a říjnu. Vysazují se do hloubky 10 až 15 centimetrů a na vzdálenost přibližně 20 centimetrů. Do výsadbové jámy nasypejte hrst kompostu nebo rohoviny, aby cibule měla dostatek živin pro zakořenění a tvorbu květu. Nezapomeňte: cibule musí při výsadbě směřovat špičkou nahoru.

Péče

Darwinovy tulipány mají vysoké požadavky na vodu, zejména v době kvetení. Po odkvětu snesou i sušší substrát. Odkvetlé květy pravidelně odstraňujte, aby rostliny zbytečně neplýtvaly energií na tvorbu plodů. Listy nezastřihujte, dokud nezežloutnou. Každé tři roky záhon s tulipány přihnojte. Pokud rostliny poleví v tvorbě květů, je pravděpodobné, že cibule jsou příliš blízko u sebe. V tom případě je vyjměte a přesaďte na nové místo.

Použití

Jako řezané květiny i v záhonech zaujmou Darwinovy tulipány mimořádně výraznými barvami květů. Protože mají dlouhé stonky a velké květy, často se používají při tvorbě kytic.

Odrůdy

’Golden Apeldoorn’: středně raný, jasné zlatožluté květy s nápadně černým vnitřkem. Výška: do 65 cm.

’Ad Rem’: šarlatové květy se žlutým okrajem, výška do 60 cm. Středně raná odrůda.

’Oxford’: oranžovočervené květy, o něco pozdnější než ostatní odrůdy, výška do 35 cm.

’Pink Impression’: jemné pastelově růžové květy, výška 55 cm.

’Spring Song’: jasně červené květy, velmi pevné stonky. Odolná pozdní odrůda dosahuje výšky do 50 cm.

’Parade’: červené květy, výška asi 60 cm.

’Queen of Night’: nejtmavší tulipán dosahuje výšky až 75 cm. Patří k pozdním Darwinovým hybridům.

Množení

Darwinovy tulipány se zpravidla množí dceřinými cibulkami. Možný je i výsev, ale využitím brutu se dostanete k cíli podstatně dřív.

Choroby a škůdci

Ačkoli Darwinovy tulipány a jejich kříženci patří k nejodolnějším tulipánům, bývají obětí plžů (nadzemní část) a hrabošů (cibulky). Cibule je možné ochránit tím, že je při výsadbě „schováte“ do drátěných košů. Na příliš vlhkých stanovištích hrozí cibulím hniloba.