Proměňte zahradu v ráj pro morče: Chutné rostliny a bezpečný výběh
Zahrada pro morče: Proč je to bezva nápad
Vytvoření zahrady pro morčeje skvělý způsob, jak svému chlupatému příteli dopřát gurmánský ráj plný zdravých pochoutek, a navíc si užíije spoustu zábavy. Jde o prostor, kde se může bezpečně pást a prozkoumávat rostliny. Takovou zahrádku zvládnete vytvořit i na malém prostoru, ať už máte rozlehlou zahradu, nebo jen pár truhlíků na balkoně. I malý prostor poskytne vašemu morčeti pestrou stravu bohatou na vitamíny a vám radost z pěstování. Pozorovat spokojené zvířátko, jak si vychutnává svůj zelený ráj, je prostě k nezaplacení!
Jedlé rostliny: Dopřejte morčeti bohatou hostinu
Zásadní je při tvorbě zahrádky pro morče výběr rostlin. Ty by pro něj měly být nejen chutné, ale i bezpečné a snadno pěstovatelné. Tady jsme si pro vás připravili seznam těch nejlepších, které bude morče zbožňovat:
- Tráva: Obyčejná luční tráva je hit. Stačí, když ji zasejete do truhlíku nebo jí vyhradíte kousek v zahradě. Jen si dejte pozor, musí být bez chemie.
- Pampeliška je královnou morčecích lahůdek. Její listy i květy jsou plné vitamínů. Sbírat je můžete i na své zahradě, pokud je to čisté místo neošetřené chemií a daleko od silnice.
- Jitrocel kopinatý si také můžete na své zahradě vypěstovat. Pomáhá s trávením a morčata ho milují.
- Bršlice kozí noha byla pro vás dosud plevelem? Přehodnoťte to, protože pro morčata je to ohromná pochoutka, která je plná vitamínu C.
- Měsíček lékařský, a to jak květy, tak i listy jsou jedlé a krásně zdobí zahrádku.
- Heřmánek pravý morče jemně uklidňuje a ohromně mu chutná. I zde to chce však konzumaci s mírou.
- Bylinky jako máta, meduňka, petržel (pozor, je diuretická), tymián, kopr nebo bazalka - vše v malých dávkách, podpoří rozmanitost jídelníčku morčete.
- Listová zelenina, tedy především špenát (ale s mírou kvůli oxalátům), hlávkový salát, rukola, polníček nebo čekanka.
Pozor! Morčata rozhodně nikdy nekrmte rostlinami jako pryskyřník, lilie, narcisy, konvalinky, bramborovou natí nebo rebarborou. A vždy, než svému morčeti něco dáte, si nejprve ověřte, zda je rostlina pro morče bezpečná.
Balkonová zahrádka pro morče
Nemáte zahradu? Nevadí! I balkon se může proměnit v morčecí oázu. Použijte k tomu velké truhlíky nebo květináče s drenážními otvory, tedy nejlépe samozavlažovací, pokud zapomenete zalévat. Zasejte do nich trávu, pampelišky nebo bylinky. Většina z těchto rostlin potřebuje slunce, ale během horkých dnů jim zajistěte stín. Pravidelná zálivka je potom zásadní pro bohatou úrodu.
A jak vytvořit morčeti bezpečný výběh?
V případě, že máte místo, můžete morčeti vytvořit bezpečný výběh, kde se může volně pást a prozkoumávat. Co by měl takový výběh splňovat?
- Bezpečnost: Pevnou síťovinu nebo králičí pletivo, zapuštěné do země a zakryté seshora proti dravcům (kočkám, ptákům, kunám).
- Výběh by měl být velký minimálně 1 m², ale čím větší, tím samozřejmě lepší.
- Umístěte mu ve výběhu úkryty, tedy domečky, tunely nebo převrácené květináče. Morčata ve výběhu potřebují mít místo, kde se cítí bezpečně.
- Zajistěte mu stín (třeba plachtou) a také čerstvou vodu v misce.
- Do výběhu mu umístěte truhlíky s bylinkami nebo nechte morče pást na neošetřené trávě.
- Z výběhu pravidelně odstraňujte výkaly, aby zůstal hygienický.
- Velmi důležité však je, abyste morče ve výběhu nenechávali bez dozoru, zvlášť pokud máte ještě jiné domácí mazlíčky nebo v okolí nějaké dravce.
Tvorba zahrádky pro morče je takový malý zahradnický dobrodružný projekt. Nejenže tím svému mazlíčkovi dopřejete zdravou stravu a čerstvý vzduch, ale taky si užijete radost z pěstování a pozorování spokojeného zvířete.
Inspirujte se v naší galerii, jak může zahrada pro morče vypadat.