Chcete krásně zelený trávník? Jak na něj?

Nechte trávník nadechnout

Mech dusí trávník, často se stává, že prorůstá skrz a vytváří téměř souvislý koberec. Trávník pak nemůže dýchat a postupně řídne. Nyní je čas na jarní provzdušnění. Nejdříve proveďte kontrolu. Pokud je tráva příliš vysoká, před vertikutací ji ještě posekejte do výšky 3–⁠4 cm. Výšku sečení nastavíte u lépe vybavených sekaček centrálně pákou.

Sekačka Kärcher
Info ikona

Např. bateriová sekačka Kärcher LMO 36-46 Battery set umožňuje pětistupňové nastavení žací výšky v rozmezí 2–⁠7 cm. Vertikutace by měla být provedena ideálně do konce dubna. Půdě tím zajistíte nejen provzdušnění, ale také více vody a světla. Prázdná místa dosejte.

Vertikutace dodala trávníku provzdušnění a nyní je potřeba do půdy přidat živiny, aby tráva dobře rostla. S hnojením počkejte až se půda po vertikutaci srovná.

Mulč jako přírodní hnojivo

Květen je pro mulčování ideální. Zajistíte tím trávníku přírodní hnojivo, které se rychle rozloží. Rozhodně nevyužívejte funkci mulčování při každém sečení. Vždy počkejte, až se tráva z předchozího mulčování rozloží.

Mulčování trávníku posečenou trávou
Info ikona

Ne všechny sekačky nabízejí funkci mulčování. Pro pohodlnou práci si vyberte takovou, která umí nejen mulčovat, ale má i objemný sběrný koš např. Kärcher LMO 36-46 Battery má objem nádoby na sběr trávy 55 litrů.

Všechny typy bateriových sekaček Kärcher jsou také vybaveny mulčovacím klínem. Jednoduše sundáte sběrný koš a na víko vyhazovací šachty zasunete mulčovací klín. Během sekání je jemně posekaná tráva rozsypávána rovnoměrně na trávník. Pokud chcete mulčovat, nastavte výšku sekání tak, aby byla tráva zkrácena max. o třetinu své délky, čímž vytvoříte ideální podmínky, aniž byste stébla trávy příliš oslabili.

Snadná manipulace se sekačkou
Info ikona

Sekání trávy nemusí být namáhavé

Sekání trávy bývá velmi nepopulární prací. Přesto je možné si ji usnadnit. Aku sekačky jsou již v současné době dostatečně silné, aby zvládly i velké plochy, a dokážou sekat i v mírném svahu. Například bateriová sekačka Kärcher LMO 36-46 Battery set vyniká lehkou manipulovatelností a zvládne na jedno nabití posekat pozemek o rozloze 650 m2. Lze s ní velmi snadno manévrovat i na nerovném terénu a díky přídavnému pohonu je práce s ní příjemná i v mírně svažitém terénu.

Když postupně jaro přejde do léta a nastává suché období, nesekejte trávu úplně u země, nechte trávníku prostor zachytit ranní rosu, která půdě dodá tolik ceněnou vláhu. Výšku sečení si snadno nastavíte pákou na těle sekačky.

Strunová sekačka Kärcher
Info ikona

Pro začištění trávníku, vysekání náletů nebo kopřiv a obsekání stromků a keřů se hodí strunové sekačky. Bateriová verze umožňuje snadnou manipulaci i v těch nejvzdálenějších koutech zahrady. Se strunovkou Kärcher LTR 36-33 Battery set se dostanete do všech rohů a užších míst. Kroucená žací struna dokáže useknout stébla trav velmi přesně. Výklopný oblouk sekačky zabraňuje neúmyslnému poškození rostlin. Během sekání divokého porostu lze plynule regulovat rychlost dle toho, jak náročnou oblast právě sekáte. Výhodou je, že baterii z travní sekačky můžete použít pro strunovku.

Udržet trávník krásně zelený po celý rok není věda, ale trochu práce si vyžádá. Se správnou zahradní technikou vás ale jeho údržba bude těšit. 

www.karcher.cz/zahrada

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada