Vydejte se do Královské zahrady Kew Garden
121 ha plochy patří Královské zahradě, označované častěji jako Kew Garden, nedaleko Londýna. Na této rozloze se v roce 1722 začaly budovat menší zahrady, aby se posléze spojily v jednotný celek. Král Jiří III. povýšil toto dílo na národní botanické zahrady a dnes mají zahrady pečeť památky UNESCO.
Historie zahrad v sobě skrývá žhářský útok
Zahrady neměly na růžích ustláno a stačilo málo, a současnost toto velkolepé dílo již nespatřila. Dvě sufražetky se roku 1913 pokusily zahrady spálit žhářským útokem, při němž jim za oběť padla proslulá Čajová zahrada, samotný král Jiří III. kvůli chorobě šílenství na zahrady zanevřel a velké množství stromů podlehlo ničivé bouři v roce 1987. Přesto se ale zahrady dočkaly současných dnů v plném lesku a kráse.
Zajímavosti Kew Garden
Nejedná se pouze o klasický botanicky zaměřený komplex. Naleznete zde několik vzdělávacích center, výzkumná centra, laboratoře, knihovnu nebo semennou banku a sídlo mezinárodní botanické organizace. Naprostým unikátem je rozsáhlý herbář, do něhož přispěli např. Ch. Darwin, cestovatel D. Livingston nebo zakladatel rostlinné patologie Miles J. Berkeley.
Palmový skleník
Patří k dominantám Kew Garden. Je to jedna ze staveb, které se dochovaly z viktoriánské éry a je zároveň jednou z nejvýznamnějších staveb. Skleník připomíná trup lodi, obrácený vzhůru nohama. Vnitřní prostory skleníku jsou dokonalým exotickým rájem palem. Za skleníkem je pak rozsáhlý Růžový park s tisícem odrůd růží.
Další významné skleníky a stavby
- Vyhřívaný čili Temperovaný skleník je největší ze skleněných staveb v zahradách. V roce 2018 byly dokončeny rozsáhlé rekonstrukční práce a nyní je skleník opět otevřen pro návštěvníky.
- Ve Skleníku Princezny z Walesu se nachází rostliny, které se váží k jednotlivým klimatickým pásmům na Zemi.
- Čínská pagoda je unikátní stavbou, která se tyčí do výšky 50 metrů a je to původní stavba z 18. století.
- Včelí úl - konstrukčně zajímavá stavba s oceněním je konstruována tak, aby skutečně připomínala úl s celkovým uspořádáním i atmosférou uvnitř.
- Cesta korunami stromů je 18 metrů vysoký okruh mezi duby, kaštany a lípami a nabízí pohled na Kew Garden z ptačí perspektivy.
Zahradní policie
Jako jediná na světě má Kew Garden i vlastní pořádkovou jednotku, která je složena ze zahradníků a vojenských veteránů. Dohlíží na pořádek a dodržování pravidel v zahradách a podílejí se rovněž na úpravách jednotlivých parků.
Kudy a kdy do Kew Garden?
Kew Garden leží nedaleko Londýna. Z Evropy a zámořských zemí se tedy dá pohodlně cestovat letadlem na londýnské letiště, ale je možné využít i běžnou pozemní dopravu včetně osobních automobilů.
Otevírací doba:
- od 1.5. do 30.9. jsou zahrady otevřeny 10 - 19 hodin ve všední dny, o víkendem 10 - 20 hodin.
- 1. 10. - 25. 10. se v zahradách projdete pouze do 18 hodiny
- od 26. 10. do 12. 11. do 17 hodin
- od 13. 11. do 4. 1. jsou zahrady otevřeny do 15.15 hodin
- od 5. 1. do 31. 1. do 16 hodin
- od 1. 2. do 28. 2. navštívíte zahrady do 17 hodin
- od 1. 3. do 31. 3. pak již do 18 hodin
Ve sklenících je otevírací doba celoročně od 10 do 17 hodin.
Vstupné do Kew Garden
- Běžný dospělý návštěvník zaplatí za vstupenku do zahrad v sezóně 22 GBP, mimo sezónou pouze 14 GBP.
- Děti platí v sezóně 6 GBP, mimo sezónu 5 GBP, děti do 4 let mají vstup zdarma. Všechny děti do 16 let musí být v doprovodu dospělé osoby.
- Mládež, senioři a osoby se zdravotním znevýhodněním a postižením mají speciální vstupné, je však vyžadován doklad totožnosti a osvědčení o zdravotní nezpůsobilosti.
Je výhodnější pořídit si vstupenky do zahrad online, protože vstupenky zakoupené přímo u brány jsou dražší. Pokud cestujete jako rodina nebo jako skupina, vyplatí se vám pořídit si rodinné či hromadné vstupné, které je cenově výhodnější.
Využít se dá také členská karta nebo voucher.
O co byste ještě neměli přijít?
Zahrady nenabízejí jen rozsáhlé kolekce skleníků a rostlin. Navštívit můžete mnoho seminářů, výstav nebo se projít po "jedlé" zahradě, kde se pěstuje ovoce a zelenina. Děti se zabaví v Dětské zahradě, kde mají k dispozici spoustu interaktivních prvků, hřiště, prolézačky, houpačky a další.
Po prohlídce zahrad vám jistě přijde vhod občerstvení v restauraci nebo v některé z kaváren. Je možné navštívit Rodinnou kuchyni a obchod, kavárnu Skleník, pavilon Bar a gril, Botanickou brasserii či kavárnu Viktoria Plazza.
Venkovní pop-upy vám nabídnou rychlé občerstvení, které můžete konzumovat během procházek po zahradách.
Na záběry z proslulé Královské zahrady Kew Garden se můžete podívat v naší fotogalerii.