Příprava dřevěné terasy na léto

Dřevo je dlouhodobě nejoblíbenějším materiálem teras, zároveň však patří k nejnáročnějším. 

Pěkný povrch dřevěné terasy není zadarmo

Stojíte-li teprve před stavbou terasy, myslete na to, že všechny její díly musejí být už předem naimpregnované proti dřevokaznému hmyzu, houbám a plísním. Dřevo navíc citlivě reaguje na okolní vlhkost a jejím vlivem mění objem, čímž může docházet ke vzniku prasklin. Nezbytný je proto ochranný nátěr, který zabrání pronikání vody do dřeva. U stávající terasy tudíž po zimě nezapomeňte zkontrolovat všechna mechanická poškození, s pomocí brusky je opravte a po dokonalé očistě od prachu obnovte impregnaci i nátěr dřeva.

Terasa se zahradním nábytkem
Info ikona

Na vzhled a životnost terasy má vliv správná pokládka, kvalitní materiál a pravidelná údržba.

Foto: Atelier Flera

Co dělat při šisování a černání dřevěné terasy

Z dalších klimatických vlivů podléhá dřevěná terasa teplotním výkyvům a slunečnímu záření, jejichž působením dochází ke změně barvy materiálu. Důvodem je rozpad ligninu a celulózy, jehož následkem je stříbrošedé zbarvení dřeva. Šednutí je různé u různých dřevin  u tmavého materiálu je samozřejmě viditelnější. 

Ačkoli se jedná o optickou vadu, hodně lidí se šednutí dřeva snaží zabránit. Pokud k nim patříte, pořiďte si chemický odstraňovač šedi, který zbaví dřevo šedého nádechu, a navíc ho i vyčistí a barevně oživí. Pozor ale, přípravek funguje jen v případě, že zvětrávání dřeva nepokročilo do hlubších vrstev. Další možností je zbroušení dřeva a jeho opětovné natření. 

Zbroušením je možné odstranit i začernání dřeva, které vzniká pronikáním prachu a nečistot do materiálu spolu s vlhkostí. Na začernalé dřevo lze použít i slabý roztok kyseliny šťavelové. Původcem začernání může být také kontakt dřeva s korozivním kovem, nejčastěji špatně zvoleným spojovacím materiálem. Zde pomůže jedině zbroušení.

Očistit terasu vodou na jaře nestačí

Krásu a životnost materiálu z tuzemských dřevin může výrazně prodloužit pravidelná péče, nejlépe na jaře i na podzim. K základní očistě terasy sice postačí kbelík s vodou a kartáčem, dřevěná prkna je ale nezbytné ošetřit i odolným nátěrem, a to lazurou nebo olejem s UV filtrem. Syntetickým nátěrům se u jakéhokoli dřeva naopak vyvarujte   zcela by ho uzavřely. 

Jiná situace je u exotických dřevin, jejichž dřevo stačí napouštět olejem po jednom až třech letech. Při nátěru je nutné věnovat pozornost zvláště čelům prken, která absorbují vlhkost rychleji než jiné části terasy a zároveň rychleji vysychají.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada