Kousek od Prahy vytvořila paní Jana ze zanedbaného statku oázu klidu. Pocit, že jste se ocitli mimo civilizaci, můžete zažít i vy

Historie původního statku, na jehož místě zahrady vznikly, se datuje až do 18. století. Alespoň tehdy už figuroval v císařských mapách. Zároveň ale na pozemcích stojí Žižkův dub, jeden z nejstarších dubů ve středočeském kraji a na místě současného zámečku, který byl kdysi srdcem panství, prý bývalo husitské tvrziště. To je ale bohužel nepřístupné. 

Rodina Jany Moravové na pozemcích hospodaří od roku 2018. Proměna z bývalého statku probíhá postupně, s cílem vrátit místu jeho původní krásu. To s sebou nese studium historických pramenů, spoustu trpělivosti a péče. Práce je to sice náročná, ale také naplňující. “Když jsme začali krajinu pomalu kultivovat, uvědomili jsme si, jak je pro nás pobyt v přírodě a péče o půdu naplňující. Vracela se nám ztracená energie i chuť tvořit rukama něco hmatatelného a prospěšného,” říká Jana Moravová.

Za dosavadní “pětiletku” založili sad, obnovili polní cesty, aleje i rybníky, pustili se i do zážitkových stezek. Koneckonců se nacházíme v Ladově kraji, nedaleko ondřejovské hvězdárny a v místě, kam proudí během turistické sezóny spousta návštěvníků. Vybudovali levandulové pole, na záhonech i ve skleníku pěstují zeleninu, bylinky a květiny v přírodním duchu. Z vlastních zdrojů vyrábějí kosmetiku, bylinné čaje, soli, med, vážou dekorace i kytice. Produkce všeho už je tak velká, že je možné přebytky prodávat. V zahradách je prostor i pro odpočinek: můžete tu jen tak posedět ve stínu stromů, lehnout si do levandulového políčka, dát si kávu v zahradním bistru, kde jsou na menu vždy jen domácí výrobky z lokálních surovin, nebo se zapojit do některých pravidelných sportovních aktivit nebo tvůrčích dílen. Nově můžete přespat v sadu v některém z tematických posedů. Aktivit a práce je tu tolik, až se člověk diví, jak je možné vše zastat jen v rámci širší rodiny a několika spřízněných duší. Dohromady se tu o vše stará deset párů rukou.

Plány jsou velké

V tuto chvíli se tu staví dvě chalupy, první bude se sušárnou bylin a místností pro workshopy a setkávání, druhá je hliněno-slámová s pecí, zimní kavárnou, místností pro aromaterapii a meditačním podkrovím. 

Víkend otevřených zahrad na Myšlíně

I když do zdejších zahrad můžete zavítat více méně kdykoliv, o nadcházejícím víkendu si pobyt užijete ještě o něco víc.

Po oba dny probíhá program od 10 do 17 hodin a těšit se můžete těšit na:

  • posezení v zahradním bistru v květinových terasách s bohatou nabídkou domácího občerstvení

  • venkovní grilování

  • poslední možnost koupit si zde vypěstované letničky 

  • komentovanou prohlídku celého areálu každé 2 hodiny

  • workshopy pro dospělé, např. výrobu bylinkových čajů a bylinné soli

  • v průběhu workshopů pro dospělé se zabaví i děti, a to při tvorbě přírodních obrazů a koláží z lisovaných květin, výrobě bylinkové soli nebo modelovací hmoty s éterickými oleji

Zahrady Myšlín najdete na adrese Myšlín 2 na konci obce Mnichovice.

Zdroj: Zahrady Myšlín, Vikendotevrenychzahrad.cz

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada