Dřeviny v hlavní roli

Na severním okraji Prahy stojí velký dům skrytý za vysokou zdí. Z výšky vypadá jako letadlo, z boku jako loď. Obklopuje ho rozlehlý pozemek, který naše hostitelka, paní Katka, už třináct let podle svých nápadů přetváří v okrasnou zahradu. 

Vše na pravém místě 

Při zakládání postupovali majitelé metodou „pokus–omyl“. Tak se stalo, že zasazená rostlina se někdy stěhovala – a třeba i několikrát –, než si konečně vybrala, kam přesně zapadne.  

„Vždycky, když jsem zasadila novou rostlinu, dostala vodu, hnojivo a pak už to bylo na ní, jestli se uchytí. Všechny, které tady rostou, si to vybojovaly. A ty, co se nám nelíbily, těch se zželelo mojí mamince, a tak putovaly na zahradu k ní,“ říká s úsměvem paní Kateřina. 

Nad dřeviny není

Hlavní roli tu hrají stromy a keře, trvalky či letničky se mezi nimi objeví jen sporadicky. Pokaždé, když se narodí do rodiny dítě, je zde zvykem zasadit strom. Za třináctiletou dceru ční do výše vzrostlý platan a za syna školkou povinného vyrůstá ze země pětiletý cedr.  

Ostatně cedrů je na pozemku nepočítaně, protože je to jedna z nejoblíbenějších dřevin majitelky. Na zahradě roste i metasekvoje čínská, která je živoucí fosilií, a impozantní sekvojovec obrovský. U vjezdu na pozemek vítá návštěvy červený buk. Rozpětí jeho větví jsou fascinující tři metry od kmene na každou stranu. Veselé barvy tu zastupují skalničky, orlíčky, bohyšky, bílé a růžové pivoňky, které vyplňují mezery mezi dřevinami. 

Stálezelená výsadba
Info ikona

Stálezelená výsadba s převislým cedrem hraje mnoha odstíny zelené.

Bez užitkových záhonů 

Kvůli dětem je tu hřiště se skluzavkou, počítá se s ním však jen dočasně. Až syn vyroste, vznikne na jeho místě malá zeleninová zahrádka, kde porostou hlavně rajčata. Paní Katka uvažovala i o skleníku, ale pak jí to přišlo zbytečné: „Pro většinu ovoce a zeleniny chodím k sestře, ta má úplné plantáže všeho, na co si vzpomenu...“  

Jednu dobu se rodina dala také do pěstování jahod kvůli dětem, ale dříve než se dostali ke sklizni, stihnul je sníst jejich vlkodav James Bond. Tak záhony časem zrušili úplně. 

Téměř bez práce 

Krásná a rozlehlá zahrada je založena tak, aby se o sebe dokázala nějakou dobu „postarat“. Sečení trávníku zajišťuje robotická sekačka, zavlažovací systém nenechá uschnout rostliny v záhonech. Zdejší obyvatelé se tak můžou vydat na hory nebo na dovolenou k moři s jistotou, že jejich ostrov za vysokou zdí se dál zelená a čeká na jejich návrat. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada