Vytvořte si na zahradě odpočinkový kout

Už jste někdy přemýšleli o tom, že byste si v zastíněném zákoutí založili odpočívadlo? V létě vám sousedé budou chladné místečko závidět.

Zpevnit, nebo nezpevnit?

Pokud je budete využívat jen za slunných letních dnů, nemusíte plochu důkladně zpevňovat. Zpravidla stačí na udusaný podklad rozhrnout vrstvu štěrku nebo drcené kůry a štěpků. Při práci dejte pozor, abyste nepoškodili hlavní kořeny dřevin. To se stává především při srovnávání povrchu, odebírání půdy z terénních nerovností a rozhrnování drenážní vrstvy štěrku.

Kout k odpočinku
Info ikona

Zdi z polorozpadlé stodoly či chlívku poskytnou po rekonstrukci dobrý základ pro chráněné zahradní odpočívadlo.

Ideálně uprostřed zeleně 

Okolí odpočívadla zkrášlete stínomilnými trvalkami a orámujte je drobnými stínomilnými keříky. Několik vyšších keřů v pozadí vytvoří ochranu před pohledy i větrem.Nemáte-li na zahradě vyšší keř nebo menší strom, který by přes léto skýtal stín, zvažte, zda by nebylo dobré ho do nevyužitého koutu zahradyvysadit. Vhodný je například muchovník, okrasná jabloň nebo různé druhy okrasných javorů. Na větší zahradě můžete sáhnout i po ovocných dřevinách – například po hrušni nebo třešni. 

Na velké i malé zahradě 

Na velké zahradě vytvořte zastíněné odpočívadlo pod korunou velkého ořešáku. Využijte toho, že pod ořešákem v dosahu kořenů roste jen málo rostlin. Koruna vrhá neproniknutelný stín a listy mají repelentní účinky, takže odpuzují hmyz. Pro malou zahradu vyberte dřevinu, která vytváří širokou, ale ne příliš velkou korunu. K dostání jsou i stromy se zapěstovanou deštníkovou korunou (např. morušovník bílý a černý, lípa zelená, platan javorolistý).

Vsaďte na aromatické rostliny 

Nezapomeňte odpočívadlo provonět. Ve stínu se k tomu hodí vavřín v nádobě, na slunci skupinka levandulí s damašskými růžemi, například odrůdou ’Celsiana’, a k obrubníku vysaďte mateřídoušku. Odpočívadlo zakryjí i vyšší keře s vonnými květy. Skupina může rozkvétat postupně, od kaliny vonné přes šeřík, pustoryl až po v létě kvetoucí sazaník květnatý, který voní po jahodách. Vonné zákoutí doplní květy popínavého zimolezu Heckrottova. Teplá slunná zákoutí chráněná před větrem jsou příjemná brzy na jaře. Vysaďte k nim jarní cibuloviny a pozdní hvězdnice, které vám tu zpříjemní pobyt v podzimních měsících.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada