Plot a jeho funkce
Dům a prostranství okolo něj je bez plotu poněkud zranitelný. Někteří lidé mají podivný pocit, že pokud nejsou dům a zahrada oploceny, stávají se jaksi součástí veřejného prostranství, a tudíž si sem každý chodí, jak ho napadne. Jakmile se ale okolo domu objeví plot, je tím jasně vymezeno teritorium, za jehož hranici, v tomto případě plot, si troufne jen málokdo. Proto chceme-li používat plot jako jistotu před zvědavci a nenechavci, měli bychom volit takový materiál, který odolá. Současně s tím je ale nutné pomýšlet také na to, že plot by měl mít i funkci okrasnou, a vybrat si takový, který bude reprezentovat náš dům i nás samotné.
Plot a materiály
Pokud chceme, aby plot ochránil dům a jeho okolí, musíme použít při stavbě takový materiál, který nepovalí první silnější vítr, nebo se nesesype, pokud si o něj opřeme kolo. Na výběr jsou nejčastěji tyto materiály:
- beton
- cihly
- dřevo
- kov
- pletivo
- kámen
- wpc (traplast)
Mnoho těchto materiálů se dá kombinovat tak, aby výsledek byl esteticky zajímavý, a přitom plot plnil svou funkci co do odolnosti.
Betonový plot odolá nejdéle
Betonový plot můžeme postavit tak, že si vytvoříme "šalung", který vyplníme betonovou směsí. Tímto způsobem se staví podezdívky plotu nebo se do betonu ukotvují plotové sloupky. Moderní doba nabízí snadnější řešení, a sice použití betonových prefabrikátů (tvárnic), které jsou vyrobeny na míru a skládají se stejně jako dětská stavebnice. Tyto prefabrikáty seženeme v mnoha provedeních, barvách i velikostech.
Cihlový plot
Cihly jsou jistota. Pracuje se s nimi jednoduše, vypadají dobře a můžeme si vybrat, zda náš plot, podezdívka i sloupky budou z cihel bílých nebo červených. Pravdou je, že cihlový plot se dá poškodit pouze tehdy, pokud jím projede rozzuřený traktor nebo plně naložený kamion. Stejně jako plot betonový jej lze kombinovat s dalšími materiály.
Plot ze dřeva je klasika
Dřevo je materiál, který dobře vypadá. Jeho nevýhodou je, že na rozdíl od betonu a cihel se musí ošetřovat proti povětrnostním vlivům a škůdcům. Taková dřevomorka plotu rozhodně na kráse nepřidá a deštěm ošlehaná prkna a plotovky bez nátěru působí depresivně. Dřevěný plot je náročný na údržbu, ale na druhou stranu má spoustu možností, jak jej vkusně uspořádat.
Kovový plot a pletivo
Pletivo je z pozinkovaného materiálu, často také opatřené ochranným nátěrem nebo ochrannou bužírkou, čímž se pletivu značně prodlužuje trvanlivost. Kovový plot je často vyrobený v kovářské výhni a bývá to opravdu zajímavý prvek okolo domu. Kov ale podléhá korozi, a je proto nutné jej, stejně jako plot dřevěný, udržovat v kondici.
Kámen a gabiony
Kámen společně s betonem je tradicí a takto postavené sloupky a podezdívky plotů jsou věčné. Moderní způsob použití kamene je vytvořit gabiony - drobnější kamenivo nasypané do drátěných konstrukcí tak, že tvoří nejčastěji velké krychle nebo kvádry. Tyto drátěné koše jsme schopni si vyrobit sami, ale můžeme je rovněž koupit připravené k naplnění. Kámen ani gabiony nepotřebují žádnou zvláštní údržbu a vydrží prakticky všechno.
WPC - moderní materiál
Jedná se o směs recyklovaného plastu a dřevního odpadu, který se spojí do nového materiálu. Obrovskou výhodou je, že toto plastové dřevo je téměř nezničitelné, nepotřebuje žádnou údržbu, není nutné jej natírat nebo jakkoliv ošetřovat a ploty z něj postavené velmi zdařile imitují skutečné dřevo.
Jednodruhové, stejně jako kombinované ploty musí být stavěny tak, aby kopírovaly pozemek, který vlastníme. Musí být dostatečně pevné a odolné. Měly by ovšem také vypadat esteticky dobře. Pokud se nám nelíbí prosté ploty bez ozdob, můžeme je zpočátku nechat porůst převislými nebo popínavými rostlinami, vysadit před ně nebo za ně živý plot z okrasných dřevin nebo vytvořit dokonale neprůhledný plot, který nás ochrání před okolím z vizuálního hlediska.
Podívejte se do naší fotogalerie, na jaké ploty může každý z nás narazit při procházce třeba blízké ulice.