Od prvního nápadu k zahradě snů II.

V prvním dílu tohoto článku jste se seznámili s tím, jak zachytit na list papíru aktuální stav zahrady, proč ponechat v zahradě původní vzrostlé stromy a k čemu je dobrý seznam přání. Nyní můžete přistoupit k dalšímu kroku. 

Najděte svůj vlastní styl 

Jste-li spokojeni se základním návrhem, můžete začít rozkreslovat detaily. Ještě jednou rozvržení zahrady podrobte kritickému hodnocení, a přitom konkretizujte zahradní styl. Nalezení správného stylu je pro tvorbu zahrady důležité jak v době zakládání, tak při pozdější několikaleté tvorbě okrasných záhonů.

Zahradní zástěna
Info ikona

Prahne vaše duše po vlastním koutku? Jednoduchá zástěna, plamének a je vyřešeno.

K romantickému stylu se hodí záhony s růžemi a trvalkami mezi obloukovitými cestami. Pro pravidelně řešenou zahradu je charakteristické rovné vedení cest a stříhané živé ploty. Součástí venkovské zahrady bývá ovocný sad s jednoduchými záhony zeleniny a letniček, trvalky a růže bývají umístěny do předzahrádky. Na rodinné zahradě má mít zase každá generace své zákoutí. 

Praktičnost na prvním místě 

Při navrhování se zamyslete nad tím, kolik času chcete a můžete věnovat péči o zahradu. Nenáročná zahrada má méně květinových záhonů. Náhradou za ně můžete vysadit drobné půdopokryvné keře. Při tvorbě zahrady není ale rozhodující jen styl a množství rostlin. Zahrada by měla být řešena prakticky, zejména vedení cest a umístění domku na nářadí.

Sezení v zahradě
Info ikona

Aby se rostlinám u vás dařilo, vybírejte je podle podmínek, které zahrada nabízí.

Styl a vzhled zahrady sjednocuje i povrch cest a odpočívadel. Místa určená pro stolování potřebují poměrně velký prostor: židle nesmějí při odsunutí zasahovat do trávníku nebo do květinového záhonu. Předem se rozhodněte, jakým materiálem budete v celé zahradě zpevňovat cesty a odpočívadla. Ve stejném duchu volte i oplocení. 

Celoročně atraktivní a funkční 

Teprve když jste vyřešili základní rozvržení zahrady, stěžejní prvky a tematické celky, přistupte k výběru rostlin. Měli byste znát klimatické a půdní podmínky zahrady (pomůže rozbor půdy). Zvažte, které úseky na zahradě leží po celý den na slunci, které jsou částečně zastíněny stromy a kde je na zahradě trvale hluboký stín.  

Pro každé stanoviště je na trhu široký sortiment rostlin, takže si můžete vybrat květiny svých oblíbených barev. Kromě toho se snažte zkombinovat rostliny tak, aby zahrada byla po celý rok v květu nebo alespoň barevně zajímavá (listy, barevná kůra). Je dobré, abyste do zahrady citlivě umístili stálezelené dřeviny, které zahradu oživí v zimě, stejně jako některé druhy dřevin rozkvétající na konci zimy. Pokud jste uzavřeli výběr rostlin, můžete se konečně vydat na nákup do zahradnictví.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada