Vraneček znali i dinosauři
Růže z Jericha neboli vraneček pochází z pouštních oblastí Afriky a Ameriky a je stará již několik miliónů let. Vědci se prý shodují na tom, že právě vraneček, což je jistý druh plavuně, zde rostl již v době prvohor, v době, kdy po Zemi chodili dinosauři. A právě díky své úžasné schopnosti regenerace se dožila i současnosti. V případě vranečku je patrné, jak příroda dokáže čarovat.
Suché klubíčko plné života
Jestliže nemá vraneček neboli Růže z Jericha dostatek vláhy, což v její původní domovině je naprosto běžný stav, schoulí se do malého klubíčka a větrem se nechává unášet pouští. Jakmile se ale klubíčko, které bývá po cestě již vysušené, dostane do míst, kde je vláha, okamžitě zregeneruje a rozvine své výhony, které vypadají jako náš cypřiš. Místo hnědé kuličky, která měla sotva 7 cm v průměru se objeví zelená koule o průměru až 25 cm, což trvá asi 3 hodiny. Jakmile zdroje vody vyschne, opět se schoulí do koule a nechá se znovu unášet větrem na lepší stanoviště.
Jak se o Růži z Jericha starat a kde ji koupíme
Vraneček není snadné u nás zakoupit v běžném zahradnictví, bývá to problém i v zahraničí. Lze ji ale objednat na internetu ve specializovaných obchodech a cenově se pohybujete okolo 100 Kč za kus. Jakmile ji získáte, svinutou rostlinu dáme do misky s vlažnou vodou a necháme rozvinout. Až rostlina zezelená a rozvine výhony, přebytečnou vodu musíme vylít, jinak by mohlo docházet k zahnívání. Pak už jen postačí lehká závlaha, nebo rosení, abychom ji udrželi při životě. Jakmile se na rostlině objeví plíseň, stačí ji přestat zalévat, nechat vyschnout, opět se stočí do klubíčka a tím se dobře vysuší a plíseň zničí.
Co Růže z Jericha vyžaduje
Pokud se vám podaří, napodobit této pravěké rostlině podmínky jako jsou na poušti, třeba ji umístit do akvária se sukulenty, bude vděčná. Vyžaduje vyšší teploty vzduchu okolo 17-22 °C, vysokou vzdušnou vlhkost a pravidelné rosení či zálivku. Růže z Jericha bývá také na štědrovečerním stole jako vánoční květina spolu s bramboříky a vánočními hvězdami. Tak co, že byste letos udělali výjimku a Ježíška očekávali s touto netradiční rostlinou?
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.