Jak shodit povánoční kila navíc

Štola, neodolatelné cukroví a báječně propečená husa... čas Vánoc štíhlé linii zrovna neprospívá. Nyní ale nastává doba, kdy je třeba kulinářské požitky omezit. Nemělo by však jít o drastické diety, při nichž člověk shodí naráz několik kilogramů. Pokud organismus hladoví, přepne tělo na úsporný režim a látková výměna se výrazně zpomalí. Člověk trochu zhubne, ale jakmile začne znovu normálně jíst, tělo si začne hromadit zásoby pro případné další hladovění – a shozená kila rychle nabere zpátky.

Mnohem efektivnější je najíst se dosyta, ale jen vhodných potravin. Na počátku dne by měla přijít porce vitaminů, například koktejl s bylinkami. Odborníci doporučují připravovat jídla ze zeleniny s vyšším obsahem hořčin, jako je čekanka, artyčoky, roketa nebo polníček. Vítaná je i jiná zelenina, a také luštěniny připravené s použitím hodnotných rostlinných olejů a čerstvých bylinek. Papričky čili díky obsahu ostrého kapsaicinu zprudka zahřejí. V těle se vše rozproudí, což napomáhá spalování tuků. Jablka v sobě zase skrývají hodně pektinů, které dokážou navodit příjemný pocit nasycení. Jedno jablko před každým jídlem se postará o to, že člověk výrazně méně jí a zdravě ubývá na váze. Své místo v povánočním jídelníčku má i maso s nízkým obsahem tuku, jako jsou jehněčí plátky, které obsahují hodně karnitinu, který je považován za spalovače tuku, protože rozproudí látkovou výměnu.

Uzeniny a další potraviny s vysokým podílem živočišných tuků byste momentálně měli ze svého jídelníčku vyškrtnout. Výjimku mohou tvořit mořské ryby, jako třeba treska, losos nebo tuňák, které zasytí a dodají tělu důležitý jód (potřebuje ho štítná žláza, která řídí látkovou výměnu) a hodnotné bílkoviny. Výrobky z bílé mouky, jako jsou těstoviny, obsahují z hlediska výživy spoustu „prázdných“ sacharidů. Alespoň na čas se jich proto zřekněte a jezte brambory a celozrnné výrobky. Jako dezert si užívejte čerstvé ovoce. 

Mezi hlavními jídly by se alespoň čtyři hodiny nemělo nic jíst. Dokud totiž tělo nerozloží sacharidy přijaté v předchozí potravě, koluje v krvi inzulin a v té době tělo nerozkládá tuky. Dalším nepřítelem nastřádaných špeků je tělesná aktivita. Nemusíte běhat zrovna maraton, ale každodenní půlhodinová procházka dělá divy, a navíc přináší i dobrou náladu. 

Časopisy

Aktuální titulka Naší krásné zahrady