Vydejte se za krásou tulipánů do Průhonic nebo Amsterdamu: inspirujte se v naší galerii, můžete je ještě stihnout v plné kráse

Rozlehlý park s tulipány byl původně kuchyňskou zahrádkou

Keukenhof známý také jako „Zahrada Evropy“, je největším květinovým parkem v Nizozemsku a zároveň i v Evropě. Založen byl v roce 1949, poblíž městečka Lisse v provincii Jižní Holandsko. Původně byl park Keukenhof malou bylinkovou zahradou hraběnky Jacqueline (Jacoba) z bavorského rodu Witelsbachů, která se narodila roku 1401. Název Keukenhof je odvozen právě od dvorské kuchyně, která odtud brala suroviny.

Zahrada Keukenhof se návštěvníkům otevírá vždy na jaře a to pouze na dva měsíce! Rozlehlý park se otevírá přibližně od poloviny března do poloviny května, v době, kdy je sezóna tulipánů. O zahradu se stará pouze 25 zahradníků, což se při pohledu na rozlehlé lány tulipánových záhonů zdá být zcela nereálné.

 

Umění
Info ikona

Zahradní umění je zde skvěle kombinováno i s uměním plastik. V zahradách se tak nachází několik uměleckých děl, která jsou dokonce k prodeji.

V Keukenhof se zabaví opravdu každý

Park má rozlohu 32 hektarů. Kromě venkovních expozic můžete navštívit několik pavilonů s výstavami květin (orchideje, řezané květiny, pokojové rostliny apod.) V parku nechybí ani dětská hřiště, prolézačky, mini zoo, kavárny, restaurace, obchody s cibulovinami i suvenýry. Každoročně tu vykvete šest až sedm miliónů především cibulovitých květin, jako jsou tulipány, hyacinty, krokusy, narcisy, lilie a další. Cibule zahradníci sázejí pečlivě v pěti vrstvách, a tak květinové koberce kvetou na plno celé jaro.

Mlýn
Info ikona

Velkou dominantou a návštěvníky oblíbeným místem je větrný mlýn ležící v severní části zahrady, ze kterého je úchvatný pohled na okolní tulipánová pole.

Alegorické vozy vyjíždí pouze jeden den v roce

Zlatým hřebem sezóny je květinové korzo, kdy se řezanými květinami ozdobený alegorický průvod vydává na svou pouť. Tuto akci letos již bohužel nestihnete. Konala se právě o tomto víkendu 22. 4. 2023.  Květinové korzo láká neskutečné množství návštěvníků, které se bohužel pohybuje i v Keukenhof. Někdy si tam tak můžete připadat jak na Matějské pouti. Na kráse tulipánů a vůni hyacintů to naštěstí neubírá.

 

 

Poznámka redakce: K návštěvě zahrad můžete využít krátké víkendové cestovní zájezdy, které jsou zaměřeny přímo na návštěvu zahrad Keukenhofen. Cena vstupného do zahrad se pohybuje v rozmezí 600 - 1000 korun českých (dle skupinové slevy).

Zdroj: holandsko.cz

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada s knihou