Víkend otevřených zahrad se blíží

Co je cílem? Smyslem akce je zvýšit informovanost a povědomí lidí o zahradním umění, zahradní architektuře, konkrétních parcích, zahradách a veřejných prostorech. Pořadatelé se snaží zpřístupnit obor zahradní architektury široké veřejnosti, představit jednotlivé objekty s jejich příběhy a poskytnout návštěvníkům zážitek z poznání.

ZahrAppka: aplikace s mapou veřejně přístupných zahrad

Historie českých Víkendů otevřených zahrad

V České republice se pod záštitou Národního památkového ústavu v roce 2010 poprvé otevřely tři zahrady a jejich počet postupně vzrůstal. O letošním víkendu otevřených zahrad je možné zavítat do veřejných i soukromých zahrad, parků, sadů, arboret a dalších ploch se zelení, které mají co nabídnout. Ukázky z předchozích ročníků najdete ve fotogalerii.

Může se jednat o historicky významnou zahradu, ekologický přístup hospodaření, nevšední zahradní realizaci, dendrologickou sbírku či zajímavým příběh daného místa. Obvyklá forma zahrnuje komentovanou prohlídku o historii, současném stavu i budoucích záměrech zahrady či parku, příp. další program.

Prohlížejte a nahrávejte fotky zahrad do ZahrAppky

Co můžete o Víkendu otevřených zahrad navštívit

Tradičně si můžete prohlédnout například Květnou a Podzámeckou zahradu v Kroměříži. V České zahradnické akademii Mělník se budou konat komentované prohlídky, stajně jako třeba v Buchlovickém zámeckém parku, zahradách hospitálu Kuks a jinde. Zajímavý bude i program v zahradách Trojského zámku. 

Na Vysočině můžete navštívit například některou z přírodních zahrad. Ekologický způsob zahradničení si lze prohlédnout v ukázkových zahradách, které můžete nejen navštívit, ale v rodinném prostředí probrat s majiteli i jejich zkušenosti. V Jihomoravském kraji je zase možné zavítat např. do Bylinkové zahrady ve Valticích.

Kompletní nabídka letošního Víkendu otevřených zahrad

Vstupné do otevřených zahrad je na majitelích 

Pozor, vzhledem k názvu akce se návštěvníci často mylně domnívají, že vstup do zahrad je zdarma. Otevřenost ale spočívá ve zpřístupnění běžně nedostupných zahradních prostor. Jelikož je akce nezřídka doplněna o občerstvení, doprovodný program v podobě komentovaných prohlídek, koncertů, divadelních představení apod., určuje si vstupné majitel zahrady.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada