Tip na výlet: Podívejte se do babičkovské venkovské zahrady plné květin. Zahrada U konipáska vypadá jako z pohádky

„Byl duben 2016 a my jsme poprvé vstoupili na pozemek. Úchvatný výhled do okolí nás přesvědčil, že jsme našli to pravé místo pro naši chalupu a budoucí zahradu,“ vzpomíná majitelka Alena Zelenková. Cesta k rozkvetlému ráji ale nebyla přímočará. Nejdřív bylo potřeba, jak už to okolo starých stavení bývá, odstranit navážky suti, rozpadlé palety a všudypřítomné hromady cihel. Zakládání zahrady komplikovala i kamenitá, jílovitá půda. Dnes už se tomu skoro nechce věřit, babičkovská zahrada kvete celoročně, i v nejstudenější zimě ji zdobí květy čemeřic. Dává ochranu a jídlo ptákům, ještěrkám, žábám i slepýšům, krmí hmyz. A samozřejmě svými plody těší majitele nebo hosty chalupy, která v zahradě stojí.

Zahrada U konipáska chalupa
Info ikona

Chalupu manželé Zelenkovi koupili před šesti lety. Od té doby jim to skvělě kvete.

Ke starému domu jen starosvětskou zahrádku

Jméno dostala zahrada podle konipase, který každé ráno neposedně poskakuje po trávníku. Její styl se pak odvinul od charakteru domu. Stará chalupa, kde není snad ani jeden úhel pravý, chce zahradu venkovskou. Naštěstí tu byl solidní základ, se kterým se dalo pracovat. Několik původních užitkových stromů a ovocných i okrasných keřů postupně doplnila spousta dalších. Protože majitelka miluje květiny, přibyly bujné trvalkové záhony s cibulovinami i letničkové plochy. Díky nim je zahrada nejen užitečná, ale také krásná po celou sezónu. K dokonalé pohodě přispívá i sedm různých posezení a poležení, aby bylo možné si okolí naplno vychutnat.

Zahrada U Konipáska posezení
Info ikona

K dokonalé pohodě přispívá i sedm různých posezení a poležení, aby bylo možné si okolí naplno vychutnat.

Přírodní zahradničení jako zdroj radosti

Majitelé, manželé Zelenkovi, už během prvního roku hospodaření přišli na to, že jim je blízký přírodní způsob zahradničení. Neúrodnou půdu vylepšují kompostem a mulčováním, díky tomu se její kvalita během let zásadně zlepšila. Na hnojení používají jíchu a rádi se inspirují permakulturními postupy. „Pro mě je zahrada zdrojem pohody, harmonie. Nechce se mi bojovat proti škůdcům a nemocem. Raději se snažím, aby byly rostliny silné, a tím pádem i odolné a zdravé. Pěstuju jenom takové druhy, které nejsou náchylné a nevyžadují zvláštní starostlivost. Péče o zahradu tak zabere zásadně míň času a je mnohem radostnější,“ říká o svém přístupu Alena. Díky němu získal „Konipásek“ už v roce 2018 certifikát přírodní zahrady, o dva roky později se pak stal teprve druhou zahradou, která v té době nesla titul „ukázková“. Dnes takové zahrady najdeme v Plzeňském kraji tři.

Na zahradě se také citlivě hospodaří s vodou. Dešťovka se jímá do velkých sudů, které shromažďují zásobu pro suchá období. Rostliny jsou ale v duchu „nepečování“ vybrané tak, aby zálivku nutně nepotřebovaly. K tomu, že ani v nejparnějších létech zahrada neschází, přispívají husté výsadby, v nichž si rostliny snadněji udrží příhodné klima. Stromy a keře jsou většinou podsázené kakostem oddenkatým a tam, kde není porost zapojený, se mulčujeme kompostem nebo posekanou trávou.

Zahrada U Konipáska ukázková zahrada
Info ikona

Zahrada U konipáska získala v roce 2018 certifikát přírodní zahrady, o dva roky později se pak stala teprve druhou zahradou, která v té době nesla titul „ukázková“.

Atmosféru zahrady U konipáska si užijte osobně i online

Zahradu U konipáska si můžete už za pár dní prohlédnout v rámci Víkendu otevřených zahrad, celorepublikové akce, která zpřístupňuje soukromé i veřejné zahrady. Přijít můžete libovolně sobotu a neděli 11. a 12. června od 10 do 17 hodin, adresa je Ježovy 3. Oba dny se v 10:00, 14:00 a 16:00 také konají komentované prohlídky. Ideální bude, když návštěvu spojíte s dalšími zahradami, které se v tomto regionu o víkendu otevřou. Všechny podrobnosti najdete přímo na webu akce.

A pokud by pro vás bylo jižní Plzeňsko přece jen daleko, můžete atmosféru babičkovské zahrádky U konipáska načerpat i na jejím facebookovém profilu. Majitelé tam sdílí nejen spoustu fotografií, ale také radí, jak si podobné rozkvetlé místo vytvořit. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada