Romantická ulička v srdci Českého Ráje. Tady zapomenete na svět kolem

Málokdy se mi povede, abych se touto uličkou prošla. Pokaždé ale, když mi hlavou probleskne jen pouhá myšlenka na tu možnost, bez přemýšlení půjdu kilometrovou oklikou, abych se sem podívala. Největším kouzlem této přenádherné uličky je totiž její proměnlivost. Jinak vypadá ráno, v poledne, i při západu slunce. Stejně tak se její podoba mění v průběhu roku.

Každé roční období jako by s sebou neslo nové šaty. Z jara obléká nenápadné, průsvitné, s jemnými růžovými perličkami a bílými kvítky, letní šat je veselý, pestrý, vyzařuje z něj radost a sluneční paprsky. Na podzim se pomalu obléká do hřejivého kabátku z pestrobarevného listí, jenž poletuje po zemi při závanu větru. A zima obvykle daruje sněhově bílou čepici protkanou vykukujícími větvičkami a sem tam zelenou snítkou.

Fotografie v galerii jsou pořízeny začátkem června v ranních hodinách, kdy za zdí ještě padá stín, a fialové odstíny kvetoucí šanty podél celé zdi jsou díky tomu dokonale syté, tmavé a růže mají mladistvý výrazný odstín růžové. O několik hodin později se slunce přehoupne, sice ubere šantě trochu na její sytosti, ale vpustí své paprsky do celé uličky a rázem se kolem rozline teplo. Lavičky se ohřejí a vy se můžete posadit, zavřít oči a na chvíli zapomenout na vše, co vás tíží.

Máte-li cestu poblíž Turnova a obdivujete zahrady, rozhodně si zde udělejte zastávku alespoň na kávu v kavárně u konce uličky.

Kde ji najdete a co objevíte?

Ulička je vlastně již několik let jakousi zkratkou, začíná naproti rohu Havlíčkova náměstí v Turnově a konec se rozvětvuje do městského parku nebo k městskému muzeu. Uličkou dojdete k rozcestí, kde najdete odkaz a informace ke globálnímu geologickému parku Český Ráj, který je jako jediný v České republice od roku 2015 členem UNESCO geologických parků. Jeho rozmanitost skal, luk, romantických údolí, lesů, rybníků a dalších krasů rozhodně stojí za prozkoumání, ať už vyberete cokoliv. Nejkrásnější louky najdete v okolí Trosek, nejromantičtější údolí je údolí Plakánek u hradu Kost a o nejzajímavější skály a lesy se dělí ty Klokočské, Prachovské a Borecké.

Pokud byste se vydali kousek dál parkem nebo šli dál kolem muzea Skálovou ulicí, ocitnete se u nádherného bistra Kafe Kytka, kde si nejen dáte výbornou kávu, ale zakoupíte i přímo vázané řezané květiny nebo se jimi minimálně pokocháte.

Růže ve spojení s šantou
Info ikona

Když v poledne zasvítí sluníčko, ulička pomalu začíná měnit svou podobu. Kolem se rozline teplo a vy si můžete odpočinout na lavičce mezi růžemi.

Jaké zahradní poznatky si z tohoto místa odnést?

Určitě při plánování záhonů myslete na to, kdy která rostlina kvete. Sázejte je tak, aby byl záhon zajímavý v každém období a nekvetly všechny rostliny najednou v jediném místě.

Méně je někdy více. Není třeba míchat velké množství druhů rostlin, obzvlášť, máte-li malý záhon. Vysaďte několik stejných rostlin vedle sebe a raději si vyberte méně druhů, které se vám nejvíce líbí a klidně jejich kombinace na zahradě opakujte, zahrada pak bude působit klidnějším dojmem.

Myslete na stín a slunce. Samozřejmě umístění rostlin volíme podle toho, zda jsou stínomilné nebo vyžadují plné slunce, ale zkuste se zapřemýšlet i nad tím, jak se slunce po zahradě bude pohybovat. Při přímém sluníčku vypadají květy i listy vždy o několik odstínů světlejší.

Zakrytí nevzhledné stěny. Nepotřebujete k němu žádné drahé konstrukce, novou omítku ani spoustu popínavých rostlin. Postačí několik dřevěných latěk nebo zakoupená mřížka, kvetoucí popínavá rostlina, popínavá rostlina stálezelená i v zimě a nějaká ta kytička na doplnění.

 

Zdroje: www.geoparkceskyraj.cz/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada