Bulovka: arboretum a dvanáct zahrad

Přivedla je vlastně náhoda. Holanďané Henk Dennenberg a Hennie Fjeertes vždycky rádi cestovali. Na lodičce v hřenských soutěskách se seznámili s naší krajankou – učitelkou, které vyvezla svou třídu na výlet. Náhodné setkání přerostlo v přátelství, návštěv přibývalo – a s nimi přišla myšlenka pořídit si „výminek“ v Česku.

Atmosféra a výhled rozhodly

Do chalupy na hřebenu Jizerských hor se zamilovali na první pohled. „Kupovali jsme místo, ne dům,“ upřesňuje Henk. „Byl zrovna únor, všude ležel sníh a mezi ním holé stromy – a pak ta vyhlídka do širokého kraje.“ Kdo se rozhlédne po panoramatu zakončeném Ještědem a Smrkem, pochopí.

Jak to vypadá pod sněhem, zjistili, když znovu přijeli v létě. Kolem domu bylo pár prázdných záhonů a tráva po pás. Naštěstí našli i starou sekačku, s níž zelené moře zmohli.

Dvanáct zahrad v souladu

Hennie začala zhmotňovat svou představu o francouzské zahrádce. Jedním z kroků bylo vysázení tisíce zimostrázů, mezi nimiž voní bylinky a kvetou růže 28 odrůd. Zbytek zahrady je rozčleněn do celkem dvanácti tematických „zahrádek“: je tu uvolněná anglická zahrada, sbírka bohyšek, japonský kout, několik „holandských dvorků“ i místo pro zeleninu. To vše v překvapivém souladu. Kdo chce, může se přesvědčit: Hennie a Henk své hájemství třikrát do roka otevírají pro všechny, kdo se chtějí inspirovat.

„Ráda se chodím dívat na zahrady,“ říká Hennie. „A taky jsem ráda, když se někdo přijde podívat k nám. Vím, že jsme tu tak trochu hosty. A chci, aby naši návštěvníci věděli, že jsou u nás vítáni.“ Ti, kteří přijdou, budou mít na co se dívat.

Čas na práci a čas na odpočinek

Už z letmého podívání je jasné, že taková zahrada musí spolykat spoustu času i sil. Hennie a Henk si to tak naplánovali: bylo jim jasné, že po odchodu do důchodu potřebují činnost, která jim vyplní čas a zaměstná fantazii. Našli ji v zahradě. Pro Hennie, jejímž koníčkem je sochaření a malování, je to další způsob, jak se výtvarně vyjádřit.

Neobešlo se to bez hledání a omylů. Někdejší zdravotní sestra Hennie se učila z knih, od sousedů i z vlastních chyb. Brzy pochopila, že květinám dovezeným z Holandska se u nás ne vždy daří, a začala hledat v místních zahradnictvích. Velkou neznámou pro ni byla i zdejší jílovitá půda. Dnes oba věnují zahradě asi osm hodin denně: úderem páté však odkládají motyky a hrábě a usednou na některé z osmi odpočívadel rozmístěných kolem domu. Čas práce střídá čas radosti.

Zahrada Bulovka se nachází na úpatí Jizerských hor, 11 km severně od Frýdlantu a 7 km jižně od obce Habartice na pomezí obcí Bulovka a Pertoltice. Arboretum je otevřené denně od východu slunce do soumraku, zahrada v návštěvních dnech.

Arboretum přístupné každému

Před lety, přesněji v roce 2002, se Henk rozhodl, že vytvoří „zahradu kolem zahrady“. Arboretum, čítající dnes 1480 stromů je veřejně přístupné: od úsvitu do soumraku může přijít, kdo chce.

V plánu jsou (kromě dalších dřevin, pochopitelně) popisky pro všechny zdejší druhy a odrůdy. Přijdou vhod nejen školákům z Hejnic, kteří tu mívají „praktický přírodopis“.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada