Jak vyrobit dušičkový věnec?
Dušičkový věnec není těžké vyrobit. Pro jeho základ vám stačí korpus na věnce, chvojí a drát. Kromě toho se k dalšímu zdobení hodí šišky, rostliny, které i po uschnutí vypadají pěkně, jako je břečťan, a další přírodniny. Nechcete-li čistě přírodní věnec, pak se hodí také mašle, drobné dekorace a sošky, například andělů.
Svůj význam mají potom také použité barvy, které symbolizují:
- červená – lásku,
- fialová – smutek,
- bílá – nevinnost,
- zelená – věčnost.
Větvičky chvojí a dalších rostlin pak drátem připevníte na korpus, ale právě tady nastává rozdíl od jiných druhů věnců. Dušičkové se totiž vážou proti směru hodinových ručiček. Možná se vám to zdá jako zbytečný detail, nicméně jde o symboliku spojenou se starými zvyky a kulturními významy.
Proč se dušičkový věnec váže obráceně?
Směr proti hodinám připomíná cyklus života, jenž končí smrtí, kdy se čas jakoby zastaví a mrtví odcházejí do jiného světa. Navíc lidé věřili, že pohyb nebo orientace proti směru hodinových ručiček má ochrannou moc, což se odrazilo právě na této tradici. Takový směr měl totiž vytvářet bariéru proti negativním vlivům a zlým duchům, čímž chránil zesnulé na jejich cestě a také živé, kteří věnec připravují nebo umisťují.
Hudba ve videu: I Never Stop To See You Crying, Belair