Kouzlo zimní zahrady: vytvořte si ji na balkoně i na zahradě

Než se pustíte do stavby zimní zahrady, zodpovězte si několik otázek. 

  • Jaký máte rozpočet? Zimní zahradu vybudujete i s minimem finančních prostředků (třeba na balkoně). Jestliže váš spořicí účet disponuje vyššími úsporami, můžete se pustit i do sofistikovanějších konstrukcí. 
  • Kam ji umístíte? Zimní zahrada může být součástí domu či bytu, ale můžete ji postavit také samostatně.
  • Kam bude orientovaná? Orientace zimní zahrady je důležitá vzhledem k účelu, pro který ji budete využívat. Ideální je situování na východ a západ. 

Zimní zahrada na balkoně 

Toužíte po kouzlu zimní zahrady, ale bydlíte v bytě? Pokud máte balkon, snadno si zimní zahradu vytvoříte i z něj. Jak? Zasklete ho. Zasklení bude sloužit zároveň jako zvuková izolace a omezí vnikání prachu dovnitř. Zasklený balkon následně můžete jednoduše proměnit v oázu klidu, stačí, když na něj umístíte několik rostlin, které snesou i chlad, a pohodlné křesílko s odkládacím stolkem. Hřejivou atmosféru celému prostoru dodá venkovní koberec, kožešiny a teplé deky. Přidat můžete i pár svíček a pak už zbývá jen si sednout a odpočívat. 

Zimní zahrada z terasy 

Pokud máte dům s terasou či pergolou, v zimní zahradu ji proměníte jednoduchým systémem zastínění nebo posuvným proskleným systémem. Terasu tak budete moci v horkých letních měsících otevřít. Takováto zimní zahrada rozšíří obytný prostor domu. Prosklené stěny do něj navíc propustí více světla. Dovnitř pořiďte pohodlný nábytek a nebojte se ani kamen, která lze využít pro vyhřátí zimní zahrady, abyste se v ní cítili komfortně i v chladných dnech.

Samostatná zimní zahrada 

Zimní zahradu lze postavit i samostatně, například v zahradě. Vybírat můžete mezi celoroční a sezonní, na základě toho pak zvolte její vybavení. Zvažte rovněž orientaci zimní zahrady – severní strana je studená a temnější, jižní může být naopak příliš teplá. Nejvhodnější je prosklenou zimní zahradu orientovat na jihozápad, kde bude mít dostatek světla a také ideální teplotu, takže v ní budete moci trávit nejvíce času. 

Správný materiál je polovinou úspěchu 

Chystáte-li se na zimní zahradu v podobě přístavby nebo samostatné stavby, sáhněte při výběru materiálu po hliníku či plastu. Zvolit můžete samozřejmě i dřevěnou konstrukci, nezapomínejte ale, že vás vyjde poměrně dráž a o dřevo se budete muset také pravidelně starat. Pokud plánujete mít v zimní zahradě například vířivku či rostliny, dejte přednost materiálu, který snese vyšší vlhkost, jako je právě již zmiňovaný hliník či plast, příp. jejich kombinace. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada