Kouzlo zimní zahrady: vytvořte si ji na balkoně i na zahradě

Než se pustíte do stavby zimní zahrady, zodpovězte si několik otázek. 

  • Jaký máte rozpočet? Zimní zahradu vybudujete i s minimem finančních prostředků (třeba na balkoně). Jestliže váš spořicí účet disponuje vyššími úsporami, můžete se pustit i do sofistikovanějších konstrukcí. 
  • Kam ji umístíte? Zimní zahrada může být součástí domu či bytu, ale můžete ji postavit také samostatně.
  • Kam bude orientovaná? Orientace zimní zahrady je důležitá vzhledem k účelu, pro který ji budete využívat. Ideální je situování na východ a západ. 

Zimní zahrada na balkoně 

Toužíte po kouzlu zimní zahrady, ale bydlíte v bytě? Pokud máte balkon, snadno si zimní zahradu vytvoříte i z něj. Jak? Zasklete ho. Zasklení bude sloužit zároveň jako zvuková izolace a omezí vnikání prachu dovnitř. Zasklený balkon následně můžete jednoduše proměnit v oázu klidu, stačí, když na něj umístíte několik rostlin, které snesou i chlad, a pohodlné křesílko s odkládacím stolkem. Hřejivou atmosféru celému prostoru dodá venkovní koberec, kožešiny a teplé deky. Přidat můžete i pár svíček a pak už zbývá jen si sednout a odpočívat. 

Zimní zahrada z terasy 

Pokud máte dům s terasou či pergolou, v zimní zahradu ji proměníte jednoduchým systémem zastínění nebo posuvným proskleným systémem. Terasu tak budete moci v horkých letních měsících otevřít. Takováto zimní zahrada rozšíří obytný prostor domu. Prosklené stěny do něj navíc propustí více světla. Dovnitř pořiďte pohodlný nábytek a nebojte se ani kamen, která lze využít pro vyhřátí zimní zahrady, abyste se v ní cítili komfortně i v chladných dnech.

Samostatná zimní zahrada 

Zimní zahradu lze postavit i samostatně, například v zahradě. Vybírat můžete mezi celoroční a sezonní, na základě toho pak zvolte její vybavení. Zvažte rovněž orientaci zimní zahrady – severní strana je studená a temnější, jižní může být naopak příliš teplá. Nejvhodnější je prosklenou zimní zahradu orientovat na jihozápad, kde bude mít dostatek světla a také ideální teplotu, takže v ní budete moci trávit nejvíce času. 

Správný materiál je polovinou úspěchu 

Chystáte-li se na zimní zahradu v podobě přístavby nebo samostatné stavby, sáhněte při výběru materiálu po hliníku či plastu. Zvolit můžete samozřejmě i dřevěnou konstrukci, nezapomínejte ale, že vás vyjde poměrně dráž a o dřevo se budete muset také pravidelně starat. Pokud plánujete mít v zimní zahradě například vířivku či rostliny, dejte přednost materiálu, který snese vyšší vlhkost, jako je právě již zmiňovaný hliník či plast, příp. jejich kombinace.