REKLAMA
REKLAMA

Jak vyzrát na moly: nevíte, odkud se berou, ale máte je po celém domě?

REKLAMA

Vyhodíte napadené potraviny z komory, vygruntujete spíž, skříně s oblečením a krmivem pro domácí mazlíčky, vyhodíte dokonce krásné slaměné ozdoby a sušené květy, které jste si koupili na podzim ke zkrášlení obydlí. K tomu všemu jste se museli rozloučit s oblíbeným svetrem, péřovou bundou nebo snad s krásným vlňákem po babičce.

A přitom zbavit se molů je jednoduché, když víte jak: zaměřte se na likvidaci vajíček molů. Ta jsou ovšem tak malinká, že není v lidských silách je vidět, natož pak najít. Kromě toho si tyto „drahoušky“‘ snadno znovu přinesete domů se zakoupeným zbožím a potravinami a když je objevíte, je už pozdě. Jak tedy postupovat?

Housenky zavíječe paprikového
Info ikona

Housenky zavíječe paprikového

Zdroj: BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o.

Jak poznáte, že se vám doma usídlili moli? 

Nejčastěji zjistíte přítomnost molů tak, že přistihnete dospělého motýla, jak bezcílně poletuje po bytě a sedá na stěny. Dospělci létají hlavně v noci, ale může se stát, že některého z nich vyplašíte i ve dne. Pokud některého z nich zahlédnete, je velmi pravděpodobné, že se v domácnosti vyskytují i larvy a vajíčka. V takovém případě je důležité co nejrychleji najít zdroj a včas zamezit dalšímu líhnutí. Mol potravinový má pestrý jídelníček: nepohrdne moukou, strouhankou, čokoládou, čaji, kořením, sušeným ovocem. Pochutnat si však může i na granulích nebo krmivech pro domácí mazlíčky. Mol šatní se potravně orientuje na oděvy a materiály obsahující keratin – vlna, kůže, peří. 

Trichogramma evanescens
Info ikona

Trichogramma evanescens na vajíčkách molů

Zdroj: BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o.

Důležité je poznat nepřítele  

V našich domácnostech se vyskytují dva typy molů – laicky řečeno moli potravinoví a moli šatní. Je dobré umět je od sebe rozeznávat, aby bylo jasno, proti jakému „nepříteli“ stojíte. Potravinový mol je o něco větší, má tmavá křídla o rozpětí 2 cm a na nich pruh. Naproti tomu šatní mol je menšího vzrůstu a jeho křídla jsou velmi světlá až zlatavá. Důležitým krokem je najít zdroj líhnutí. Je třeba velice pečlivě prohlédnout všechny potraviny, napadené vyhodit a skladovací místa dobře vyčistit.  

Trichogramma evanescens
Info ikona

Trichogramma evanescens při kladení vlastních vajíček

Zdroj: BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o.

Chytrý pomocník – parazitická vosička Trichogramma evanescens

Šetrnou a účinnou metodou v boji proti šatním a potravinovým molům je nasazení parazitické vosičky Trichogramma evanescens, která čichem vyhledává pro člověka sotva viditelná vajíčka molů a do těch klade vlastní vajíčka. Díky své velikosti – menší než je zrnko máku – je schopna prohledat i ty nejmenší spáry a skuliny a úspěšně tak všechna vajíčka molů zlikvidovat. Samička Trichogrammy – česky drobněnky – klade až 100 vajíček a je 10x menší než špendlíková hlavička. Její přítomnosti si v domácnosti ani nevšimnete, precizně odvede svoji práci a poté uhyne.  

Kartičky s vajíčky parazitické vosičky
Info ikona

Kartičky s vajíčky parazitické vosičky Trichogramma evanescens

Zdroj. BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o.

Jak se vosička aplikuje a kde ji sehnat? 

Vajíčka parazitické vosičky Trichogramma evanescens jsou dodávána na kartičkách (www.molivdomacnosti.cz/eshop), které jednoduše zavěsíte nebo položíte do blízkosti potravin, spíží nebo šatních skříní. Z kartiček se v průběhu následujících dnů budou líhnout další a další vosičky, které okamžitě po vylíhnutí začínají vyhledávat hostitelská vajíčka. Tuto metodu je vhodné kombinovat s feromonovými lapáky, které vám pomohou zbavit se části dospělých molů. Kartičky s vajíčky parazitické vosičky Trichogramma evanescens můžete objednávat na webových stránkách www.molivdomacnosti.cz.

Přejeme vám úspěšný boj se škůdci v domácnosti. 

BIOCONT LABORATORY, spol. s r. o., www.biocont.cz

Česká firma, která se již 35 let zabývá biologickou ochranou rostlin proti chorobám a škůdcům.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA