Nechte se unést vůní květin

Festival květin
Info ikona

Barevné průvody, hudba, tanec, různorodá vystoupení, opojná vůně květů –⁠ to vše bývá velice často součástí květinových slavností, které se pořádají v mnoha zemích. Obohaťte svou dovolenou u moře o jedinečný zážitek a navštivte některý z těchto festivalů.

Růžové Bulharsko
Info ikona

Růžové Bulharsko

Růže je nejen hlavním vývozním artiklem Bulharska, ale také jeho národním symbolem. Není tedy divu, že se zde na počest těmto nádherným květinám každoročně koná Festival růží. Centrem oslav je město Kazanlak, jenž je pod ochranou UNESCO, má zmíněnou květinu ve znaku a své návštěvníky láká také na návštěvu unikátního Muzea pěstování růží. Nachází se u známého a vyhledávaného Údolí růží, ve kterém rostou damašské růže, považované za nejvoňavější na celém Balkánském poloostrově.

Festival se koná již od roku 1903 na konci května nebo začátku června. Vše začíná brzy ráno rituálem, při kterém se za zpěvu a tance scházejí na růžových polích sběrači v tradičních krojích. Veselí se později přesouvá do ulic města a zahrnuje trhy, folklorní vystoupení, koncerty, výstavy a různé ochutnávky, ale hlavně volbu Královny Rose a očekávaný slavnostní průvod. Návštěvu několikadenního festivalu lze spojit například s dovolenou na Slunečném pobřeží.

Exotický květ
Info ikona

Rozkvetlý Kypr

Pokud plánujete jarní dovolenou na Kypru, můžete se těšit na květinový festival Anthestiria pořádaný v květnu. Už v únoru se na ostrově začínají zelenat louky, rozkvétat stromy, orchideje a další pestré květy. Právě v květnu je moře barev a vůní kyperské přírody i zahrádek na vrcholu a místní obyvatelé pořádají slavnostní přehlídky a průvody. Součástí bývají samozřejmě také trhy, výstavy a různá vystoupení. Festivalu se lze zúčastnit například v Limassolu, Larnace, Nikósii, Paphosu a na některých dalších místech.

Květinový festival na Kypru má své kořeny v řecké mytologii. Slovo Anthestiria pochází z řeckého slova anthos, což znamená květina. Starověcí Řekové pořádali každý čtvrtý rok v Athénách slavnost na počest boha Dionýsa, jež byla považována i za oslavu květin, znovuzrození člověka a přírody.

Exotický květ
Info ikona

Provoněná Madeira

Pokud patříte mezi milovníky květin, už jste určitě slyšeli o Květinovém festivalu na Madeiře, ostrově věčného jara. Jedná se o největší místní slavnost a o poctu jaru a květinám. Festival se pořádá tradičně v květnu a láká nespočet turistů i místních. Snad každé město a vesnice na ostrově má zastoupení v průvodu alegorických vozů, muzikantů a tanečníků nastrojených často v květinových oblecích. Součástí této krásné kulturní akce je stavění tak zvané Zdi naděje, různá folklorní vystoupení, výstavy, trhy a mnoho dalšího. Ulice, domy, obchody, hotely i jiná místa zdobí květinové instalace a dekorace. Zkrátka nezapomenutelná a voňavá podívaná!

Měření

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada