Zahradní poklady našich babiček: Oživte záhony moudrostí, která funguje i dnes
Babiččina zahrádka byla tvořena s láskou a vášní
Babiččina zahrádka byla tvořena bez aplikace chemických koktejlů, bez rad z internetu či návodů v aplikacích. Babička měla ruce zabořené do hlíny, oči otevřené a srdce plné lásky k přírodě. Věděla, že rostliny nejsou jen dekorace, ale partneři. Pozorovala jejich potřeby a učila se z vlastních chyb z každé sezóny. Dnes se bohužel až příliš často spoléháme na rychlá řešení, co kdybychom se ale vrátili k původním metodám? Zjistěte, jak jednoduché změny mohou vaši zahradu proměnit v ráj.
Tři klíče z babiččiny zahrádky k naší prosperující zahradě
Poznejte své rostliny jako vaše babička
Babičky moc dobře věděly, že každá rostlina má své „nálady”. Tak třeba borůvky milují kyselou půdu, levandule zase vápencovou. A jak myslíte, že to zjistili? Pozorováním!
- Vyzkoušejte, jakou půdu máte na své zahradě - je jílovitá, písčitá, nebo vápenatá? Sázejte jen ty rostliny, které se u vás budou cítit jako doma.
- Výzva pro vás: Vyhraďte si tento týden 10 minut na procházku po zahradě a všimněte si, kterým rostlinám se u vás daří a kterým naopak ne. Popřemýšlejte, co by asi mohly potřebovat.
Příroda je tým, čili synergie rostlin
Babičky byly mistryně v kombinování. Byly kreativní a věděly, že správné sousedství rostlin znamená méně škůdců a bohatší úrodu.
Tak třeba:
- Mrkev + cibule = Ochrana mrkve před pochmurnatkou a ochrana cibule před vrtalkou.
- Růže + česnek = Ochrana růží před plísněmi a škůdci.
- Měsíček + rajčata = měsíček lékařský láká včely a odpuzuje háďátka, a proto je ideálním parťákem pro rajčata.
Živá půda, tedy kompost a kopřivy
Víte, že zdraví zahrady začíná u půdy? Na babiččině zahrádce se proto běžně používal kompost, hnůj nebo výluh z kopřiv místo chemických hnojiv.
- Recept na takové kopřivové hnojivo: Nasekané kopřivy zalijte vodou v poměru 1:10, nechte ho 10 dní kvasit a potom ho před použitím zřeďte v poměru 1:10. Polévejte ty rostliny, které potřebují extra dávku dusíku.
Květy od jara do podzimu
Babiččinay zahrádka byla plánovaná tak, aby kvetla po celou sezónu. Jarní tulipány střídaly letničky jako třeba kosatce a na podzim převzaly štafetu chryzantémy. Inspirujte se chytrostí svých babiček a zasaďte si na zahradě cibuloviny pro jaro, letničky pro léto a trvalky pro rozkvetlý podzim.
Vraťte se k radosti ze zahradničení
Zapomeňte na dokonalost a složité postupy. Inspirujte se babičkami. Pozorujte je, experimentujte a užívejte si ten proces. Začněte třeba s malým bylinkovým záhonem, nebo směsí květin, které kvetou celé léto. Uvidíte, že vaše zahrada ožije a vy sní, stejně jako žila babiččina zahrádka.
Nebojte se nám napsat, jaké triky vaší babičky fungují u vás.