Zbavte se otravného plevele jednou provždy: stačí, když budete zahradě věnovat půl hodiny týdně. Hlavně pleveli nedovolte vykvést

Přístupů k zahradničení je celá řada a zatímco zeleninové záhony jedněch vypadají jako velká zelená džungle plná vysázených i divokých rostlin, druzí potřebují záhonky upravené a o přítomnost plevelů ani v nejmenším nestojí. To se týká i trvalek. Na divokou loučku většinou míváme v zahradě vyhrazený kout. Patříte do druhého tábora? Pak jsou následující řádky určené vám.

Než vám naservírujeme tipy, jak efektivně s plevelem zatočit, měli byste vědět, že žádné řešení není a nikdy nebude trvalé. Příroda prostě nemá ráda holá místa, a tak se bude vždy snažit je ozelenit. Počítejte proto s tím, že se záhonům budete muset věnovat průběžně, jinak bude váš boj marný.

 

Mulčujte. Čímkoliv

O mulčování už se popsaly stohy stránek, i u nás o něm najdete spoustu informací. V boji s plevelem jde o nenahraditelného pomocníka, protože vrstva mulče půdu zakryje, brání tak z velké části růstu plevele, udržuje v půdě pod sebou vlhkost a navíc odspoda odtlívá, takže půdu zároveň vyživuje. Pokryjte prostor mezi rostlinami vrstvou posekané trávy, štěpky z listnatých stromů nebo klidně odřezky ze zpracování zeleniny. Důležité je pokládat mulč na odplevelené záhony, tím snížíte šanci, že plevel proroste, a v průběhu sezony ji jednou nebo dvakrát doplnit. Pozor, tyto informace se netýkají mulčovací fólie. Ta záhonům na rozdíl od vrstvy mulče moc neprospívá.

 

Jednou týdně záhony “okopejte”

“Tak, a už je to tady”, možná si říkáte. Jenže metoda, kterou vám chceme doporučit, vám zabere pár minut jednou týdně. Záhony stačí obejít s tzv. podřezávačem, speciální motyčkou, která v měkké půdě plevel vytáhne i s kořínky a ten upornější podřízne. Výhodou je, že plevel ani nemusíte nikam odnášet, prostě ho nechte ležet na záhoně. Uschne a poslouží jako mulč. Pokud máte záhony zamulčované podle předchozího odstavce, zvládnete pod mulčí i podřezat. Jen bude potřeba ji po skončení práce zase trochu srovnat.

 

Hlavně pleveli nedovolte vykvést

Tuhle zásadu si vryjte do paměti, ať už se pak rozhodnete zahradničit jakkoliv. Jakmile plevel necháte vykvést, v podstatě se zbavujete šance, že ho někdy zkrotíte. Z květů vzniknou semínka, a to i když nakvetlý plevel vytrháte a hodíte na kompost - ze zbývající energie ve stonku, kořenech a listech rostlina semena vytvoří, a vy máte o zábavu na příští týdny postaráno.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada