Víte, jak správně zaštipovat rajčata? Nepřipravte se zbytečně o bohatou úrodu

Ne všechny druhy se zaštipují a co mám vlastně vyštípnout

Rajčata rostoucí pod ochranou stříšky proti dešti, toho vlastně kromě pravidelné zálivky moc nepotřebují. Úrodu sklidíte i bez větší snahy a hnojení. Jestliže jim ale trochu pomůžeme, úroda může být dechberoucí. Jednou z možností, jak jim pomoci, je správné zaštipování nových výhonků. U balkonových a divokých rajčat je žádoucí košatý a bohatý růst, ty proto nikdy nezaštipujeme! Zaštipují se pouze rajčata tyčková, která rostou jako hlavní silný výhon, z něj vyrůstají listy a mezi nimi nové postranní výhonky.

Na fotografii níže vidíme, jak nový výhonek vypadá. Jako začátečníci takový výhonek snadno přehlédneme. Pozor, sílí velmi rychle a stává se z něj další silný výhon. Vyrůstá přesně mezi hlavním stonkem a listem. Občas se stane, že vyrazí znovu i po uštípnutí nebo ožijí spodní pupeny, kde už další růst nečekáme.

Rajčata
Info ikona

Zaštipovat nebo stříhat a co dělat, když necháme výhony přerůst

Zaštipujeme-li mladičké výhonky (tzv. zálistky) včas, vystačíme si s vlastními prsty. Obecně není použití nůžek nebo nože vhodné z důvodu snadného přenosu virů a plísní do rány po vystřižení. Zaštipování nehty se ze stejného důvodu také příliš nedoporučuje. Pokud se stane, že výhonky přerostou, vylomíme je rukou nebo použijeme nůžky, které před tím nejlépe vydezinfikujeme, a postupujeme velmi opatrně, abychom nepoškodily silné, avšak křehké listy a stonek rajčat. Opatrně postupujeme i při vyštipování slabých a malých výhonků.

Silné výhonky, na které zapomeneme, nám pak také může být líto odstranit, jelikož poměrně rychle nakvétají, bohužel však rostlinu velmi vysilují a snadněji se zlomí. Pokud nám přeroste více silnějších výhonů najednou, neodlamujeme je naráz. Rostlina by potřebovala mnoho síly pro uzdravení ran, vylomíme je postupně, po částečném zahojení, nebo raději jeden či dva takové výhony ponecháme.

Jednou za několik dní je vhodné rostlinku prohlédnout a všechny vyrůstající výhonky zavčas prsty odštípnout.

Rajče pusťte jen do určité výšky

Bez zaštipování by rajčata stále rostla a rostla. Až rostlina dosáhne výšky, kterou dle odrůdy požadujeme, zaštípneme na vrcholu hlavní výhon. Rostlina pak svůj růst do výšky zastaví a všechna síla a živiny budou proudit do stávajících listů a plodů.

Zálistky zaštipujeme po celou dobu růstu.

Odstraňovat listy?

Případné oschlé listy samozřejmě pravidelně odstraňujeme. Praktické zkušenosti v oblasti odstraňování listů se liší a záleží, jaký způsob si vyberete, odzkoušíte sami. Listy rostlina potřebuje k asimilaci, tedy ke svému růstu, ovšem čím více listů, tím větší riziko nákaz a plísní. Méně listů také zaručí lepší přísun světla k plodům, které pak rychleji dozrávají.

Někdo listy odstraňuje částečně, někdo úplně, někdo vůbec. Vhodným kompromisem tedy může být odstranění všech spodních listů až po první rajčata a také částečné odstranění listů pro prosvětlení rostliny a přísun slunečních paprsků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada