Většina lidí neví, jak zachytávat dešťovou vodu: je zadarmo a stačí opravdu málo, abyste si ji na zahradě udrželi

3 důvody, proč si nenechat dešťovou vodu odtéct

Peníze až na prvním místě

Přestože se nám Čechům daří spotřebu vody rok od roku trochu snižovat, na peněženkách to moc nepoznáme, protože cena vody se naopak každý rok zvyšuje. Letos s pohybuje v rozmezí od 75 do 178 Kč za “kubík”, což při průměrné spotřebě činí za rok od 2463 Kč do 5847 Kč. Zalévání zahrady se tak může docela dost prodražit, když k tomu využijete pitnou vodu z potrubí. 

 

Šetrnost k přírodě není jen fráze

V našich zeměpisných šířkách sice zatím netrpíme nedostatkem pitné vody, ale asi se shodneme, že zalévat pitnou vodou zahradu, je bohapusté plýtvání. Přitom se stačí vybavit dostatkem nádrží a zachytávat do nich dešťovou vodu. Ta dokáže celoroční žízeň zahrady ukojit a navíc tak pomůžete se zadržováním vody v krajině. Když to budeme dělat všichni, je šance, že třeba snížíme riziko lokálních povodní.

Je to jednoduché jak facka

Jen těžko byste mezi zahradními pracemi našli něco jednoduššího než je instalace nádrží na dešťovou vodu. Když na to přijde, nepotřebujete nic víc než pár sudů postavených pod okapy. Sofistikovanější řešení samozřejmě zachytí větší množství vody a udrží ji déle čistou, ale i toto málo se počítá.

 

Do čeho dešťovou vodu zachytávat

Nejjednodušším a nejčastěji používaným systémem pro sběr dešťové vody jsou plechové či plastové sudy. Stačí je postavit pod okap a čekat na déšť. 

Uzavíratelné dešťové sudy

Všechny otevřené nádoby mají jednu nevýhodu: voda se v nich může relativně snadno znečistit a zapáchat, případně i lákat komáry. Vhodné je proto zainvestovat buď do uzavíratelného sudu, docela esteticky mohou vypadat i speciální plastové amfory umístitelné pod okap, nebo IBC nádrže. Voda je v nich více chráněna proti vnějšímu znečištění nebo třeba pádu zvířete. 

 

Retenční nádrže

Toto řešení je už trochu finančně náročnější, ale vyřeší vám záchyt dešťové vody jednou pro vždy. Stačí zakopat nádrž pod zem a do ní svádět veškerou dešťovou vodu z pozemku. Vytvořit si tak můžete i několika kubíkové zásoby, nádrže existují v opravdu pestrém velikostním rozmezí, kterými doplníte třeba i vodu v bazénu, když na to přijde.

Využití nepoužívaných žump

Počet obcí, které nejsou vybaveny kanalizací a rozvody pitné vody, naštěstí stále klesá a s tím také počet domů, které odpadní vody svádějí do obecních čističek namísto vlastní žumpy. Pokud je to i váš případ, nezasypávejte starou žumpu štěrkem, jako to řada lidí dělá, ale přeměňte ji na zásobárnu užitkové vody pro zahradu. Stačí ji jen vyčistit, pravděpodobně také odizolovat a máte hotovo.

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Zdroje: www.novinky.cz, pravdaovode.cz