Velikonoční osení stylově: Nebojte se přiznat kořeny

Jarní osení nesymbolizuje Velikonoce

Velikonoční nebo spíše jarní osení, není vůbec nutné spojovat s Velikonocemi a hroutit se, pokud jste ho nestihli zasít včas. Nejen, že hezky vypadá i na počátku růstu, kdy jsou stonky ještě krátké, ale z tradice vyplývá, že se jedná o jarní osení. Má totiž připomínat blížící se práce na polích, kdy se seje hlavně žito a ječmen.

Dřív, kdy sníh opadal déle, bylo jarní osení nejčasnější zelení po dlouhé zimě. Zelená barva má velmi pozitivní účinky na naši mysl. Při pohledu na zelenou barvu jsme veselejší, uvolněnější, nabíjí nás energií a jednoduše máme lepší náladu. Zvyk přetrval a pozitivní nálada se vždy hodí.

Jarní osení
Info ikona

Jak postupovat a kdy je správný čas pro výsev?

Růst osení můžeme jednoduchými triky ovlivnit. Dávejte pozor, kdy semínka zasejete, jelikož jakmile vyrostou a začnou být příliš dlouhé, padají na stranu a rázem je krásná dekorace pryč. Pokuste se vychytat správnou dobu nebo korigujte růst.

Semínka zakoupíte v zahradnictví, hobby marketech, ale i v obchodě s potravinami. Nejjednodušší je vybrat balíček či pytlíček přímo jarního osení. Dále je možné zasít pšenici, ječmen, žito, ale i řeřichu nebo pohanku.

Zemina sice postačí ze záhonu, mohou v ní být ale kamínky a další větší přírodní kousky, které v menších miskách nevypadají hezky. Pro jistou dokonalost můžete koupit například zeminu pro výsev zeleniny.

Jarní osení ve vajíčku
Info ikona

Poradíme vám, jak na to

Semínka před výsevem můžete namočit na několik hodin pro rychlejší klíčení, ale není třeba. Do misky dáme zeminu, zasypeme semeny a pokryjeme další vrstvou zeminy. Semena dáme nahusto s minimálními mezerami mezi sebou. Dáte-li semena daleko od sebe, bude osení řídké, dáte-li je ve velké vrstvě, bude se příliš zvedat zemina a sazenice se budou prát o živiny. To si můžeme dovolit u plného truhlíku, nikoli při tvoření jarních dekorací. U menších dekorativních misek použijeme alespoň 5 – 10 cm zeminy.

Chcete, aby osení rostlo pomalu nebo rychle? Použijte známé fígle

Pro klíčení semen je důležité teplo. Pokojová teplota nám zaručí rychlejší vyklíčení a růst, v chladné místnosti nebo venku, dovolí-li počasí, semínka vyklíčí a porostou pomaleji. Na balení osení bývá uvedený růst na 10 cm výšky za zhruba 10 – 14 dní. Při pokojové teplotě hravě vyběhnou i za týden. Dejte pozor, aby vám tedy semena nevyklíčila naopak příliš rychle. Pak by se stébla začala ohýbat a padat do stran. I toto můžete využít a přerostlá stébla svázat provázkem a vytvořit hravou jarní dekoraci, kterou vidíte na obrázku níže. Chceme-li docílit pomalejšího růstu, umístíme nádobu do chladnější místnosti.

Čím větší vrstvou zeminy semena zasypeme, tím pomaleji polezou ven. Ideální je 0,5 – 1 cm. Obecně, čím více semen a hlubší truhlík, tím větší vrchní vrstva. Sazenice mohou být umístěny i 2 cm hluboko.

Po zasetí nádobu zalijeme. Nejlépe hodně zavlažíme rozprašovačem s vodou, aby nám proud z konvice zeminu a semena nerozhrnul. Poté v truhlíku či květináči udržujeme vlhkost, rozhodně nepřemokřujeme, jelikož sazenice nesmí „stát ve vodě“.

Jarní osení
Info ikona

Dekorace je další nedílná část úspěchu

Osít můžete prakticky cokoliv. Květináč, truhlík, misku, budeme-li originálnější, pak můžeme sáhnout po vaječných skořápkách, starých hrncích či hrnečcích, velkých střepech z vázy nebo do punčochy nasypat zeminu smíchanou se semínky a zavěsit. Překrásnou variantou jsou i skleněné nádoby.

Kořeny jako dekorace? To je trend tohoto jara

Od jednoduchých misek, hranatých zapékacích misek, dózách na potraviny, po ozdobné koule či sklenice na víno. V takových nádobách totiž uvidíme nejen klíčící semena a zeminu, ale také kořeny, jenž vytvoří další dekorativní vrstvu.

Ve finální fázi nádobu ozdobíme. Tradičními kuřátky, velikonočními vajíčky, barevnými květinovými či velikonočními zápichy, proutím, vrbovými kočičkami nebo přímo květinami. Samozřejmě můžeme ponechat jednoduše přírodně, bez příkras nebo jen truhlík omotat provázkem či pentlí.