Včasné odzimování jahod vám zajistí skvělou úrodu: správný postup, jak na to

Vyhoďte staré rostliny a nahraďte je novými

Abyste si zajistili dlouholetou velkou sklizeň, doporučuje se každoročně část jahodníků vyměnit. Výběr většinou udělá zima za vás, protože slabší rostliny do jara nepřežijí. Pokud jste loni po létě zanedbali odstřihávání nových šlahounů, nejspíš budete mít teď záhon plný mladých sazenic. Kdyby náhodou ne, zamiřte do zahradnictví a pořiďte buď kontejnerové sazenice nebo frigo sadbu.

Při výsadbě nových sazenic na jaře je o něco vyšší riziko, že se neujmou a uschnou. Důležité je proto výsadbovou jamku nejprve naplnit vodou, pak do ní teprve vložit sazenici. Zajistíte tak rostlině vodní doping do začátku, v následujících týdnech ale nezapomeňte zálivku hlídat.

 

Vraťte záhon do kondice

Výhodou přípravy záhonu s jahodami je, že zkraje jara bývá půda vlhká, a tak se zbavíte relativně snadno plevele. Udělejte to pečlivě, s pomocí kultivátoru a lopatky, ale zároveň šetrně, ať nepoškodíte starší zakořeněné rostliny. Jakmile bude plevel pryč, odstraňte přebytečné sazenice, ostříhejte staré uschlé listy (někdo dokonce jahody odstraňuje sekačkou na trávu nastavenou na střední výšku, ale to už je docela extrémní řešení) a zkontrolujte srdíčka rostlin. Na přelomu března a dubna už by se měly středy rostlin pěkně zelenat.

Jak a čím hnojit jahody

Jahody jsou dost náročné na živiny, proto je potřeba je každoročně doplňovat. Ideální jsou organická přírodní hnojiva. Využít můžete zahradní kompost, několik let vyzrálý hnůj (můžete použít i čerstvý, ale hrozí, že jím popálíte rostliny, a za to to nestojí), granulovaný hnůj, probiotika nebo hmyzí frass, který má zároveň i insekticidní účinky. Kterékoliv z těchto hnojiv rozprostřete na nakypřenou půdu a lehce hráběmi nebo kultivátorem zapracujte země.

V průběhu sezóny můžete jahody ještě přihnojit, a to ve chvíli, kdy začnou nasazovat první plody. V tu chvíli se hodí tekutá “hnojiva”, jako je některá z jích (např. kopřivová nebo ze slepičinců), protože živiny z nich rostliny velmi rychle vstřebají, jen si dejte pozor, ať roztok lijete mezi jahodníky, ne na ně. 

 

Jak mulčovat jahody

Už teď se vyplatí jahodníky zamulčovat. Jednak zabráníte pleveli v růstu a rovnou vytvoříte měkkou peřinu pro budoucí plody. Když nebudou jahody ležet na vlhké zemi, lépe odolají hnilobě i nájezdům slimáků. A vám se budou příjemněji sklízet.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada