Límcovku obří si můžete vypěstovat na zahradě: Tato chutná houba vás ohromí svojí vysokou úrodou
Límcovka miluje zahrady
Je zajímavé, že tuto houbu ve volné přírodě tak často nenajdete a mnohem častěji se objevuje právě na zahradách. Límcovka není moc známá a málokdo ví, že její pěstování je velmi snadné. Jediné, co k tomu potřebujete, je balík slámy a sadba. Límcovka obří nebo také límcovka vrásčitoprstenná (Stropharia rugosoannulata) patří totiž mezi ty druhy hub, které osidlují nefermentovaný rostlinný materiál a není tak potřeba připravovat substrát a složité pěstební podmínky.
Límcovka zaujme svojí velikostí
Máte-li balík slámy, není třeba její tepelné ošetření, které se provádí u jiných druhů hub pro likvidaci případných nežádoucích mikroorganismů. Pěstitelé se shodují na tom, že pokud se sláma nepropaří, zvyšuje se u límcovky růst podhoubí a mikroorganismy, které zůstanou zachovány pak slouží jako dobrý zdroj živin pro rostoucí houbu. Límcovka obří poskytuje poměrně velkou úrodu, uvádí se až 30 kg z m2, protože má velké plodnice. Límcovka obří má své druhové jméno také dle své velikosti, kdy průměr klobouku je kolem 40 cm a hmotnost houby až 750 g.
Na čem límcovku pěstovat
Kromě čerstvé pšeničné či žitné slámy můžete límcovku pěstovat i v dřevní štěpce. Určitě ji nepěstujte v žádném organickém materiálu, který podléhá rozkladu, tedy fermentaci, v tomto případě je nevhodný třeba kompost.
Jak přesně límcovku na zahradě pěstovat
Slámu nebo štěpku trochu namočíme, aby při osázení obsahovala asi 70-75 % vody. Pro představu, balík máčíme ve vhodné nádobě, nejčastěji ve velkém sudu s čerstvou vodou po dobu 3-5 dnů. Pak na 1 m2 pěstební plochy dáme asi 20 cm vrstvu namočené slámy a límcovku vysadíme.
Límcovka má dva kmeny
Před pěstováním límcovky si můžete vybrat mezi dvěma kmeny.
- Kmen Vinnetou s červenohnědým kloboukem, který roste pomaleji
- Kmen Gelbschoph má žlutý klobouk a roste mnohem rychleji, poskytuje také zaručenou úrodu
Kam límcovku vysadit
Límcovku můžete pěstovat buď v plastových pytlích, na volném záhoně, v pařeništi nebo ve fóliovnících. Vždy je ale důležité zajistit houbám ochranu proti nadměrnému dešti a přímému slunečnímu svitu. Pro vývoj plodnic je důležitá jen vysoká vlhkost vzduchu kolem 80-85 % s teplotou v rozmezí mezi 10 až 25 °C. Kultury zakládáme nejdříve po 15. květnu, kdy se již stabilizuje počasí a lépe se dá v záhonech udržet teplota, která podporuje růst podhoubí. Je-li ale teplota vyšší než 25 °C, vývoj plodnic se zastaví. Před objevením plodnic i v průběhu sklizně udržujeme substrát stále vlhký.
Jak se límcovka sklízí
Límcovka se nesklízí naráz, ale ve vlnách. První plodnice se dle ročního období a klimatu sklízí zhruba 7-10 týdnů po osázení substrátu. Při sklizni plodnice vykrucujeme. Další vlna je pak za 5-7 dnů a jednotlivé vlny sklizně přichází v odstupu 2-3 týdnů. Jakmile však poklesnou teploty pod 10 °C, růst plodnic se zastavuje a pokud kultura není ještě vyplozená, může plodit v příštím roce na jaře, jakmile nastanou vhodné klimatické podmínky. Pokud se chcete na jaře dočkat úrody, musíte záhon s límcovkou ochránit před mrazem, stačí ho přikrýt slámou nebo minimálně 30 cm vrstvou listí. Na jaře pak ochranu, jakmile přejdou mrazy, odstraníte a vyčkáte na další úrodu této houby.
Jak chutná límcovka vypadá, se můžete podívat v naší fotogalerii.
O autorce:
Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.