Květen je důležitý měsíc, protože v tuto dobu už by měl být česnek nejen vyklíčený, ale také by měl mít narostlé a zesílené zelené výhonky. Podle jejich kondice je pak dobře poznat, zda česnek roste správně, a nebo jestli mu něco nechybí. Je potřeba v období května dát česneku důležitou péči, která spočívá především ve správné zálivce, hnojení a hospodaření s půdou.
Nejdůležitější je správné hnojení
Česnek sice bez správného hnojení poroste také, ale nebude kvalitní a je otázka, zda mu vůbec narostou skliditelné palice. Pokud si ale dáte práci a dodáte česneku důležitá hnojiva, odmění se vám chutnými stroužky.
- V první řadě je důležité česneku přidat dusík, který slouží jako stavební materiál rostlin. Na to se nejlépe hodí dusičnan amonný, obecně známý jako ledek.
- Dalším prvkem je hořčík, který přidávejte ve formě síranu hořečnatého (Epsomská sůl).
Zkuste si namíchat jednoduchý "koktejl", který se skládá z 1 polévkové lžíce dusičnanu amonného, 1 polévkové lžíce síranu hořečnatého a 10 litrů teplé vody. Všechny ingredience důkladně rozmíchejte ve vodě, dokud se nerozpustí, a formou zálivky aplikujte k česneku.
Dalším prvkem, který dodá česneku potřebné živiny, je fosfor a draslík. Nemusíte je aplikovat jako hnojivo, protože obě tyto látky naleznete v dřevěném popelu. Pokud doma topíte v krbových kamnech, máte dokonalou zásobu výživného hnojiva pro česnek. Popel můžete volně rozsypat okolo rostlin nebo použít rozředěný ve vodě jako zálivku.
Při hnojení se držte osvědčených a doporučených pokynů a zejména dusíkem nepřehnojujte. Nadbytek dusíku sice donutí česnek růst a sílit, ale výsledná kvalita nebude nijak oslnivá.
Kromě výše zmíněných prvků použijte také močovinu, kompost nebo amoniak.
Plevel česneku nedovoluje dýchat
Dobře vyplevelené záhony usnadní česneku pohodlně růst bez omezení. K tomu je ale také důležité půdu prokypřovat, aby se na jejím povrchu netvořila krusta, která zabraňuje vláze vsakovat se pod povrch půdy. Toto provzdušnění půdy umožní živinám, aby se snáze dostaly až ke kořenům česneku. Čím méně plevele pak bude na záhonech, tím více prostoru bude česnek mít.
Zálivka česneku je nezbytná
Mýtus o tom, že česnek nepotřebuje vodu, je už dávno překonaný. Česnek stejně jako ostatní rostliny bez vody neporoste a zahyne. Česnek sice patří mezi méně náročné rostliny co do množství zálivky, ale to neznamená, že nepotřebuje vodu vůbec. Zálivku provádějte alespoň jednou za týden, v teplých a suchým obdobích ovšem alespoň každý třetí den.
Na co upozorňují žluté špičky česneku?
Velmi často se v období května a dalších letních měsících objevují na česneku žluté špičky jeho výhonů. Nemusí to být přímo příznak choroby, ale česnek se většinou snaží říci, že potřebuje dusík. Pokud jste hnojili ve správných intervalech a dusík podávali, poohlédněte se po škůdcích (padlí, chřestovníček nebo vrtalky), případně zda česnek neohrožuje šedá plíseň.