Jakou symboliku má rozmarýn a jak ho pěstovat?
Už ve starověku hrál rozmarýn významnou roli v různých kulturách. Například Egypťané ho používali při pohřebních rituálech, protože měl sloužit k tomu, aby zesnulí nebyli zapomenuti. Staří Řekové a Římané mu přisuzovali schopnost posilovat srdce, podporovat paměť a zlepšovat soustředění. Z toho důvodu ho nosili smotaný do věnců při učení a důležitých jednáních, navíc z něj připravovali také víno. V evropské lidové tradici byl symbolem lásky a věrnosti, a proto se stal součástí svatebních věnců a také dekorací.
Léčivé účinky a využití rozmarýnu
Rozmarýn má silné antibakteriální a protizánětlivé účinky. V lidovém léčitelství se používal při kožních problémech, jako jsou plísně a ekzémy, a pomáhal bojovat proti infekcím díky svým antioxidačním vlastnostem.
Kromě coby koření má rozmarýn další možnosti využití, a to pro přípravu čaje. Stačí zalít jednu až dvě lžičky sušeného rozmarýnu horkou vodou a nechat 5 až 10 minut louhovat. Výluh se hodí i k inhalaci, která podporuje uvolnění a koncentraci, nebo do koupele.
Je však třeba mít na paměti, že rozmarýn není vhodný pro těhotné ženy, protože může stimulovat dělohu. Jeho použití ve formě extraktů a éterických olejů by měli zvážit také rodiče malých dětí a lidé s onemocněním jater a žlučových cest. V kuchyni pak tuto bylinku využijete k masům, pečeným bramborám, do bylinkového másla a řady dalších pokrmů, jímž dodá svou charakteristickou vůni a chuť.
Jak pěstovat rozmarýn?
Rozmarýn pochází ze středomoří a jeho pěstování není složité – velmi zjednodušeně řečeno: stačí mu dostatek slunce a dobře propustná půda. Podívejme se ale na jeho nároky blíže…
1. Výběr stanoviště
Rozmarýn potřebuje hodně slunce, ideálně alespoň 6–8 hodin denně. Daří se mu v lehké, dobře propustné půdě s mírně zásaditým pH. Pro pěstování v květináči, zvolte hliněný nebo keramický květináč s drenážními otvory.
2. Půda a zálivka
Rozmarýn nesnáší přemokření, proto použijte písčitou nebo kamenitou půdu. Vhodná je třeba směs substrátu s pískem. Zalévejte ho jen mírně, vždy až po vyschnutí povrchu půdy. V zimě ještě více omezte zálivku.
3. Přezimování a množení
Rozmarýn snese teploty okolo -5 °C, což na naše zimy nestačí. Pokud ho tedy pěstujete venku, je lepší nádobu na zimu přenést do místnosti, kde je světlo a chlad.
Množit můžete tuto bylinku semeny, ale protože klíčí poměrně pomalu, je lepší řízkování. Stačí odříznout asi 10 cm dlouhé výhonky, odstranit spodní listy a nechat zakořenit ve vodě nebo v lehké půdě.
4. Hnojení a péče
Rozmarýn nepotřebuje časté hnojení, spokojí se s občasným přihnojením tekutým organickým hnojivem, jako je například výluh z kopřiv.