Udělejte si domácí sazenice jahod: způsoby, jak příští rok sbírat kila vlastní úrody zadarmo

Jahody rády a často odnožují, zjara dá odstraňování šlahounů dost práce. Než dorodí, je totiž potřeba šlahouny odstraňovat, rostlina se jejich tvorbou vysiluje a nemá pak tak pěkné plody. Jakmile se sklizeň chýlí ke konci, a to je právě teď, nechte ji výhony vesele tvořit a budete mít sazenic na rozdávání.

Jak si vyrobit sazenice jahod

Způsobů, jak se dobrat k vitálním sazenicím, je několik, všechny jsou velmi jednoduché a téměř bezpracné. Pojďme si je přiblížit:

Jakmile jahodník vyžene šlahoun, nasadí na něm postupně vícero sazenic. Vždy odebírejte tu první, je nejkvalitnější (a největší).

1. Nechte sazenici jahod zakořenit přímo v záhonu

Při tomto způsobu nemusíte vůbec nic řešit. Vybranému jahodníku necháte narůst šlahoun, počkáte, až první sazenička nejblíž u původního keře zakoření. Klidně ji takto můžete nechat růst a kořenit až do časného podzimu a v září nebo říjnu ji nůžkami odštípnout od mateční rostliny a zasadit, kam potřebujete. Výhodou tohoto způsobu je, že se sazenicí zbytečně nemanipulujete a bude zvyklá na vaše pěstitelské podmínky.

2. Vyberte si nejvhodnější sazenice jahod a nechte je zakořenit v květináči

Podobně jednoduché je předpěstování jahod v sadbovačích nebo květináčích. Stačí jen první sazenici na každém šlahounu odštípnout, lehce zapíchnout do substrátu a počkat, až se “chytne”. Úspěšnost není stoprocentní, ale je velmi slušná. Výhodou je, že si takto můžete pěstovat sazenice do zásoby a kdybyste na jaře zjistili, že někteří jedinci nepřežili zimu, máte po ruce zdatné náhradníky.

3. Nechte jahody zakořenit ve vodě

Jestli potřebujete čas na rozmyšlenou, kam jahody zasadíte, klidně odnože odstřihněte a nechte je zakořenit ve vodě. Stačí je postavit do skleničky s vodou tak, aby měly spodky pod hladinou. Jakmile pustí kořínky, šup s nimi do země.

Pár užitečných tipů:

  • Sazenice “vyrábějte” pouze z matečních rostlin, které jsou zdravé a jejich plody vám chuťově i vzhledově vyhovují

  • Jahody sázejte na místo, kde už jednou byly, minimálně po 5 letech

  • Vhodnou předplodinou pro jahody je hrách (nebo jiné luštěniny) nebo česnek

  • Když své sazenice vysadíte na záhony na podzim, už příští léto budete sklízet šťavnaté plody

  • Vhodná doba pro vysazení mladých jahodníků do záhonu je od poloviny srpna do poloviny října, aby stihly do mrazů pořádně zakořenit

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada