Skočec obecný je nejjedovatější rostlina světa: zjistěte, zda ji náhodou nemáte na zahradě

Listy skočce obecného
Info ikona

Listy skočce obecného jsou velmi dekorativní a vytváří zajímavý barevný kontrast s ostatními rostlinami

Skočec obecný (Ricinus communis) určitě znáte, jen jste třeba nevěděli, jak moc může být tato letnička nebezpečná. Skočec pochází z Afriky a Asie, kde dorůstá rozměrů stromu, u nás je, co se výšky týče, mnohem skromnější, i když často dorůstá až čtyř metrů. Své rodové jméno získal díky tomu, že semena připomínají krví nacucané klíště, protože ricinus vychází z latinského slova: klíště.

Pozor! Tyto rostliny ve vaší zahradě a okolí jsou jedovaté a nikdy byste se jich neměli ani dotýkat: kam se případně obrátit o pomoc?

www.nkz.cz

Jak vypadá skočec: nebezpečná kráska

V létě se na skočci tvoří červenohnědé samčí a zelené samičí květy, uspořádané v latě. Plodem je tobolka s ostny a v ní jsou silně jedovatá semena. Problém nastává ve chvíli, kde tobolka se semínky praskne, a semínka jsou vymrštěna do velké vzdálenosti od matečné rostliny. Právě v této chvíli může dojít k fatálnímu pozření semen.

Co je to ricin: otrava vypadá jako chřipka

Ricin je bílkovinný toxin, který funguje jako tzv.buněčný jed. Prochází skrze buněčné membrány, inhibuje produkci některých základních bílkovin a v důsledku způsobí odumírání buněk. Získává se právě ze semen skočce obecného. Pro dospělého člověka je smrtelná dávka 15-20 semen, pro děti pouhých 3-5 semen. Jako bezprostřední pomoc po požití semen je potřeba vyvolat zvracení a podat větší dávku živočišného uhlí. Semena jsou nebezpečná zejména proto, že otrava se nepozná ihned, prvotní příznaky připomínají nástup chřipky. Až po několika hodinách od pozření se dostaví silné bolesti hlavy, zvracení, průjem, křeče, pálení v ústech a nakonec silné vnitřní krvácení. Ricin poškozuje játra, slezinu a ledviny. Smrt nastává do jednoho týdne od požití semen.

Šípové jedy, nápoje lásky i nástroje k vraždě: seznamte se s historií jedovatých rostlin

www.nkz.cz

Na co se používá ricinový olej: především v kosmetice

Olej získaný ze semen, který je po povaření bezpečný, je známý především v kosmetice jako ricinový olej, je bohatý na kyselinu ricinolejovou, vitamíny a mastné kyseliny. Využívá se v přípravcích na péči o vlasy a pokožku hlavy, protože pomáhá vyrovnávat pH pokožky hlavy a aktivně stimulovat regeneraci a posílení růstu vlasů. Osvědčil se jako vyživující balzám na vlasy poškozené barvením. Ricinový olej se dále využívá v medicíně, kde jsou známy jeho projímavé účinky a vyrábí se z něho čípky. Dále v potravinářství nebo jako mazadlo na stroje.

Srpen je ideální čas na zelené hnojení: krásně kvete a do půdy dodáte živiny

www.nkz.cz

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada