Vypadá jako jahoda, ale je to jahodka

Jahodka indická (Duchesnea indica) je půdopokryvná rostlina, která se využívá jako okrasná podsadba pod keře a stromy nebo jako lem záhonů či chodníčků. Dříve se pěstovala také v závěsných nádobách.

Plody jahodky
Info ikona

Souplodí jahodky se od jahod liší kulatějším tvarem a většími kališními lístky. Stonky nesoucí jahodky zůstávají navíc vzpřímené a neohýbají se.

Foto: Shutterstock

Jahodka má nejedlé plody

Má ráda polostín až stín a vystačí s běžnou půdou. Kvete žlutými květy v květnu až červnu, kulaté červené plody, resp. souplodí, na ní dozrávají během léta. Rostlina se po okolí šíří plazivými stonky, které v uzlinách zakořeňují a vytvářejí nové sazenice, podobně jako jahodník (Fragaria). Od něj se kromě tvaru plodů a barvou květů liší i většími kališními lístky.

Plody mají na rozdíl od jahod mdlou chuť a jsou pouze dekorativní. Nejsou sice vyloženě jedovaté, ale jejich konzumace se nedoporučuje – řadí se mezi téměř nejedovaté druhy. Nebezpečnou dávkou je zhruba dvacet plodů, vzhledem k malé šťavnatosti a neatraktivní chuti ale otravy nehrozí. Případné předávkování se léčí aktivním uhlím.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada