Vřes a vřesovec: oba ozdobí okenní truhlíky nebo terasy. Jeden na podzim a druhý v zimě

Vřes (lat. Calluna) a vřesovec (Erica). Dvě podobné rostliny z jedné čeledi. Obě jsou vděčné, skvěle vypadají a mohou zdobit okenní truhlíky nebo terasy. Každá ale jindy a za jiných podmínek. Naučte se je rozlišovat. 

Vřesy kvetou od konce léta do podzimu

Vřes obecný (C. vulgaris) je jediným zástupcem svého rodu. Žádný jiný vřes neexistuje. Má však mnoho odrůd, které se liší nejen barvou květů, ale i svým vzrůstem. Vřes rozkvétá už v srpnu a kvete do podzimu, někdy až do ledna. Vyžaduje vlhkou kyselou půdu (pH 4–5,5) a na jaře zastřižení výhonů z předešlého roku. Zvláštností jsou tzv. poupatové vřesy, jejichž květy se nikdy neotevřou. I po odkvětu vypadají stále stejně a nevadí jim ani nepříznivé podzimní počasí. 

Vřesovce rozkvétají od zimy do jara

Na rozdíl od vřesu existuje vřesovců mnoho. Pro pěstování v truhlíku se ale hodí jen dva: vřesovec pleťový (E. carnea) a vřesovec darleyský (E. x darleyensis). Oba jsou mezi vřesovcovitými rostlinami výjimkou, protože jim k růstu postačí jen mírně kyselá půda, příp. půda s neutrálním pH nebo i nízkým obsahem vápníku. Kvetou od zimy do jara, kdy jim po odkvětu prospěje střih přerostlých výhonů. 

Jak od sebe vřes a vřesovec odlišíte?

Jednoznačným rozdílem mezi oběma rostlinami jsou květy. Vřes má pětičetné, vřesovec čtyřčetné. Pomůckou při určování může být i uvedená doba kvetení – vřesy kvetou do podzimu, vřesovce od jara do zimy. Ale pozor, existují i vřesovce kvetoucí v létě – vřesovec čtyřřadý nebo těkavý – ty se však nehodí do truhlíku. Orientovat se můžete i podle toho, že vřes vyžaduje plné slunce, zatímco vřesovec mírný polostín, nebo podle jejich požadavků na půdu. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada