Stále máte možnost vysadit jiřiny, jedny z nejoblíbenějších a nejkrásnějších trvalek. Vypěstujte si jiřinu pavoukovitou nebo leknínovou

Ačkoliv pro výsadbu hlíz se doporučuje druhá polovina dubna, díky chladnému počasí, kdy zmrzlí muži převzali vládu o něco dříve, je možné vysadit hlízy nejen jiřin, ale i dalších hlíznatých rostlin i v polovině května. Máte-li uschované hlízy, musíte je očistit a odstranit ty, které jsou suché či dokonce napadené nějakou houbovou chorobou, nejčastěji plísní. Hlízy, které jsou na omak tvrdé a zdravé, je dobré před samotnou výsadbou trochu nabudit a namočit na 24 hodin do vody. To je vhodné zejména v případě, že jsou hlízy hodně scvrklé. Máte-li hlízy z loňska hodně narostlé, můžete je čistým nožem rozdělit a to tak, aby každá hlíza měla minimálně jedno očko. Pak hlízy můžete zasadit.

Jak se nenechat napálit již v obchodě

Obchod je obchod a obchodníci chtějí prodat a utržit co nejvíce. Při nákupu hlíz se tedy zaměřte na pár věcí, jinak se také může stát, že naprosto zbytečně vyhodíte spoustu peněz za nepoužitelné hlízy.

1. Hlízy vybírejte sami

Nikdy nenechte prodejce, což se stává hlavně na různých výstavách a veletrzích, aby vám do pytlíčku hlízy vybíral sám. Stává se totiž, že vám mezi zdravé hlízy namíchá i staré a suché, které vám nikdy nevyklíčí, a to jen proto, aby se jich zbavil a alespoň něco utržil. Takže první zásada zní, hlízy si vybírejte vždy sami.

 

2. Zdravou hlízu poznáte snadno

Je jasné, že nakupovat musíte pouze zdravé hlízy, ale jak je tedy poznat? Zdravá hlíza, a je jedno o jaký druh rostliny se jedná, je na omak suchá, pevná, nezapáchá po hnilobě či plísni a často již klíčí.

Afrikán neboli aksamitník rozkladitý: Snadno se pěstuje a dlouho kvete. Jak dokáže ochránit růže i mrkev?

www.nkz.cz

Jak vysazovat hlízy rostlin

Nejprve si připravte záhon, kde chcete rostliny pěstovat. Ten dobře odplevelte, prokypřete, případně zryjte. Pro každou hlízu vyryjte samostatnou jamku, která by měla být tak hluboká, aby hlíza byla přikryta 3 až 5 cm silnou vrstvou půdy. Po zakrytí zeminou je přitlačte. Pokud by snad stále hrozily mrazy, mladé výhony jiřin přikryjte bílou, netkanou textilií. Nezapomeňte, že vysoké druhy vyžadují oporu, je proto nejlepší zapíchnout kolíky k hlízám již při výsadbě. To má jednu nespornou výhodu, že oporu pak nezapíchnete třeba do hlízy, která by okamžitě začala zahnívat a postupně by odumřela.

Vyberte si mezi těmito druhy jiřin

Jiřina (Dahlia variabilis) rozhodně patří mezi nejoblíbenější hlíznaté rostliny. Je ale třeba říct, že jiřin existuje velké množství druhů a dělí se hlavně podle tvaru a uskupení květů. Vybírat tak můžete v poměrně širokém sortimentu. Pokud chcete rozkvetlými jiřinami pohostit i včely nebo jiné opylovače, pamatujte, že hmyz miluje především jednoduše kvetoucí květy, které jsou pro ně mnohem dostupnější než druhy plnokvěté, kde ke sladkému pylu se dostane jen málokterý hmyz.

Květen je čas na výsadbu jiřin: mezi nejkrásnější patří anemonky či fimbry. Pěstovat je zvládne i začátečník, musí ale vědět jak

www.nkz.cz

  • Jiřiny kulovité se nazývají balky a mají kulovitá květenství. Využívají se k řezu a jsou vysoké asi 1 metr.
  • Jiřiny kaktusové jsou klasické jiřiny, kdy jsou čepele korunních plátků podélně srolovány. Kaktusové jiřiny se dále dělí na kaktusovky nebo polokaktusovky a dorůstají do výšky od 80 do 120 cm. Hodí se jak na záhon, tak k řezu.
  • Jiřiny pavoukovité jsou vlastně kaktusovité jiřiny se silně dovnitř nebo do stran zahnutými čepelemi, které by měly připomínat nohy pavouků. Bývají vysoké do 100 cm.
  • Jiřiny leknínové mají velmi krásné květy podobné květům leknínů. Využívají se k řezu do různých aranžmá a kvetou velmi bohatě.
  • Jiřina pomponkovité jsou podobné kulovitým, ale mají menší a kompaktnější květenství. Hodí se k řezu, k sušení a patří mezi nejkrásnější jiřiny, které se na našich zahradách pěstují. Dorůstají do výšky okolo 1 metru.
Jiřiny jsou ozdobou každé zahrady

O autorce:

Vystudovala Zahradní inženýrství na České zemědělské univerzitě v Praze a již přes 20 let působí jako zahradní architektka. Její koníček se zároveň stal i její profesí, založila úspěšnou, realizační firmu, která svým zákazníkům ukazuje, že krásnou a udržovanou zahradu může mít každý, stačí jen vědět, jak na to. Své odborné znalosti a zkušenosti sdílí také na sociálních sítích a těší ji zájem fanoušků o rostliny a přírodu kolem nás. Zahradnímu oboru propadla natolik, že jej řadu let vyučovala na středních školách a vychovala tak několik generací mladých a perspektivních zahradníků.

Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada