Skromný a dlouhověký sadec konopáč můžete pěstovat na slunci i v polostínu. Kraluje zahradám v druhé polovině léta

Sadce (Eupatorium) jsou trvalky nebo i keře, které většinou rozkvétají až v druhé polovině léta a kvetou až do podzimu. Náleží mezi trvalky vysoce dlouhověké, odolné a přizpůsobivé, proto by neměly chybět například v zahradách, jejichž majitelé mají na péči o rostliny jen málo času. Sadce dokážou během několika let dorůst v mohutné dominanty zahradního prostoru i bez našeho přičinění. Pěstovat je můžete jako součásti trvalkových záhonů nebo jako solitéry uprostřed trávníku.

Sadec konopáč (Eupatorium cannabinum)

Tento druh sadce patří mezi naše původní rostliny, najdete jej i ve volné přírodě u nás i jinde v Evropě. Vyrůstá ve vlhkých lesích, v pobřežních porostech kolem potoků a řek i na vlhčích loukách, od nížin až po horské lokality.

Jedná se o mohutnou trvalku, která dorůstá do výšky až 150 cm s přímou, větvenou a bohatě olistěnou lodyhou. Krátce řapíkaté listy s pilovitě zubatými okraji připomínají listy konopí. Bohatá květenství, tzv. chocholičnaté laty, jsou složena z trubkovitých květů a mívají růžovou, načervenalou nebo i bílou barvu. Květy vydávají příjemnou vůni a na rostlinách se objevují v druhé polovině léta, až do začátku října. Květy bývají hojně navštěvovány hmyzem, milují je motýli, čmeláci i samotářské včely. Mladší rostliny, brzy po výsadbě, často ožírají slimáci, proto je potřeba rostlinky chránit a nasypat okolo nich granule proti slimákům.

Jak pěstovat sadec konopáč

Sadce všeobecně jsou velmi přizpůsobivé a nenáročné, ale pokud mají dostatek vláhy, dorůstají do větší výšky. Sadec konopáč tak ve vlhku dosahuje někdy až k výšce 200 cm, zatímco při nedostatku vody je z něho jen asi 80 cm vysoká rostlina. Sadcům se daří na plném slunci, ale velmi dobře zvládají i umístění v polostínu. Na kvalitu půdy jsou sadce naprosto nenáročné, nevyžadují ani přihnojování.

Sadec konopáč jako léčivka

Rostlina má známé účinky na posilování imunity, pomáhá při rekonvalescenci po chřipkových onemocněních, ale také byly prokázány její močopudné účinky. Jen pozor, rostlina při vyšších dávkách způsobuje zvracení, proto se její laické používání nedoporučuje.

Sadec skvrnitý (Eupatorium maculatum)

Na našich zahradách se občas objevuje i druh sadce, pocházející z východních částí Severní Ameriky, sadec skvrnitý. Dorůstá do značné velikosti, dosahuje často až do výšky 200 cm a vytváří mohutné trsy. Vykvétá během srpna nádhernými, nachově zbarvenými květy a zajímavé je i vínovohnědé zbarvení stonků.

Zdroj:https://www.puvodnikere.cz/kategorie/pro-motyly/sadec-konopac-eupatorium-cannabinum/; https://izahradkar.cz/zahrada/okrasne-rostliny/kvetiny/sadce-nenarocne-vyrazne-okrasne-presto-opomijene-trvalky/

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada