Řebříček kvete až do září: vysaďte si ho. Je nenáročný a jeho pastelové květy každého oslní

Vytrvalý řebříček (Achillea) vysoký až 120 centimetrů je ve slunném záhonu těžko přehlédnutelný. Jeho plochá květenství se ale nederou do popředí jako třeba vysoká vzpřímená stračka nebo okázalá pivoňka. Dokážou však mezi vyššími trvalkami vytvořit stejnoměrně vysoký porost květů, čímž jim pomohou vyniknout. 

Řebříček obecný má sklon se rozrůstat

Řebříček patří mezi oblíbenou potravu ovcí, což této trvalce v některých jazycích dokonce propůjčilo jméno. Neméně je oblíbený u zahrádkářů, kteří si ho cení zvláště kvůli dlouhému období kvetení. U nás domácí řebříček obecný (Achillea millefolium) je kromě toho vyhlášená léčivá rostlina

Tato trvalka s bílými květenstvími sice není nápadná, má ale sklon rozrůstat se, proto ji lze doporučit jen do přírodně pojatých záhonů a květinových luk na štěrkových a chudých půdách. 

Řebříček tužebníkový
Info ikona

Žluté květy řebříčku tužebníkového krásně kontrastují s modře kvetoucí perovskií v pozadí.

Hybridy řebříčku kvetou žlutě a červeně

Tendence k rozrůstání nadzemními plazivými výběžky je vlastní i potomkům řebříčku obecného, hybridům A. millefolium. Když jim vyhradíte dostatek místa nebo jim občas rýčem v rozrůstání zabráníte, budete se moci těšit z nenáročných letních květin v mnoha odstínech žluté a červené

Elegantní součástí kombinací v něžných pastelových barvách jsou odrůdy jako ’Lilac Beauty’ a ’Lachsschönheit’. Výška hybridů A. millefolium se většinou pohybuje kolem 60 centimetrů

Řebříček tužebníkový může být metr vysoký

O patro výš kvetou mohutné řebříčky tužebníkové (A. filipendulina), jako ’Parker’ a ’Feuerland’, které na ideálním stanovišti snadno překonají hranici jednoho metru. Na rozdíl od skupiny Millefolium mají rády na živiny bohaté a mírně vlhké půdy, proto je pro ně ideální plně osluněný záhon s humózní zahradní půdou. 

Největší přednosti hybridů A. filipendulina je, že se nešíří a kvetou bez přestávky od června až do září. Za zvláštní zmínku stojí i jejich odolnost. Silný déšťvítr jim nevadí – plochá květenství vypadají i po letní bouřce, jako kdyby se nic nestalo. 

Po dvou až třech letech řebříčky rozdělte

Nároky na péči mají řebříčky přiměřené. Vyžadují v podstatě jen odstraňování uvadlých květenství. Po odkvětu všech květů ustřihněte celou rostlinu několik centimetrů nad půdou. Odrůdy skupiny Filipendulina ocení v suchých obdobích zálivku. Jejich příbuzní ze skupiny Millefolium se naopak po uchycení obejdou bez zalévání. Zvlášť bohatě pokvetou, když je jednou za dva až tři roky rozdělíte a znovu zasadíte. 

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada