Pokojovky jsou tajnou fintou interiérových designérů, většina lidí ale netuší, jak s nimi pracovat

Pokojovky jsou víc než dekorace a čistička vzduchu. V interiéru nahradí paravany, závěsy, umí vykouzlit ten nejútulnější koutek na světě. Stačí znát pár zásad a fíglů.

Styling pokojovek

Tak jako si dáváte záležet na tom, aby vám oblečení, které si ráno obléknete, ladilo k sobě, měli byste přistupovat i k pokojovkám.

Vyrovnat je do řady na parapetu jako vojáky je zabíjení jejich potenciálu. Hrajte si s jejich strukturami, velikostí i barvami:

  • na parapetu nebo polici rostliny seskupujte do dvojic nebo trojic (nebo i větších skupin, pokud vám to prostor dovolí)
  • na okraje poliček nebo vyšších skříněk postavte převislé pokojovky (třeba svícník) nebo do těsné blízkosti polic umístěte závěsné rostliny (klidně kokedamy)
  • dbejte na to, aby květináče, resp. jejich obaly, v jedné místnosti nebo oddělené části ladily k sobě
  • nebojte se využít vzrostlé pokojovky místo kousků nábytku k předělení místnosti nebo vytvoření soukromí
  • využijte i květinové žebříky a stěny, populární byly v 70. letech minulého století a teď slaví velký comeback

Hrajte si s kompozicí i tvary

Než najdete správnou cestu pro váš domov, hrajte si. Kombinujte různě velké, tvarově rozmanité, barevně pestré nebo s rozdílnou strukturou. Pár základních znalostí do začátku vám dáme:

  • Chcete nastolit dojem rovnováhy? Volte pokojovky stejné velikosti. Když sáhnete po rostlinách různých velikostí, vzbudíte dojem asymetrie a pohybu. 
  • Nemusíte se bát ani divokých kombinací z hlediska tvarů. Pokud seskupíte rostliny podobného tvaru, navodíte přírodní dojem. Sáhnete-li napak po kontrastních tvarech, dosáhnete lehce dramatického vzezření.
  • U kvetoucích rostlin si hrajte s barevnými kombinacemi. Tak jako v přírodě můžete dát k sobě ty, co ladí do jedné barevné palety, ale i ty, co jsou v kontrastu. První varianta navozuje harmonii, druhá dodá živost.
  • Hladké, lesklé, matné, sametové… Kolik přívlastků byste vašim pokojovkám dali? Dobrá zpráva je, že i z tohoto hlediska je můžete skvěle kombinovat. Jednotlivé druhy listů totiž jinak odrážejí světlo, a vy tak dáte seskupeným rostlinám kompoziční hloubku.

Tahle pravidla si zapište za uši

Výběr konkrétních rostlin, jejich velikost i forma seskupování je na vás, každý z nás má naštěstí unikátní styl. Vyplatí se ale stavět na kvalitních základech. Jaké to jsou?

  1. Žádná rostlina nebude v žádné kompozici vypadat pěkně, pokud bude suchá, napadená škůdci nebo nemocná. Krásně vypadá jen zdravá rostlina. Pro vás to znamená porozumět svým pokojovkám a dopřávat jim adekvátní péči.
  2. Nikdy nechoďte proti přírodě, berte si z ní inspiraci. Když vyrazíte na procházku, mějte oči otevřené a všímejte si, jak s kompozicí, strukturami a barvami kouzlí sama příroda. Doma ji pak dokážete snadněji napodobit a můžete si být téměř jistí, že výsledek dopadne dobře.
  3. Hledejte to, co lahodí vašemu oku i interiéru. Až to najdete, můžete tomu říkat “můj unikátní koncept” a vesele to replikovat. Opakované prvky a skupiny totiž navozují dojem jednoty. 

O autorce:
Vystudovala marketing na zlínské Univerzitě Tomáše Bati, ale propadla psaní a zahradě, které věnuje téměř veškerý volný čas. Její vášní je hlavně zelenina, intuitivní zahradničení a pěstování všeho pokud možno přírodně. Ráda si piplá sazeničky od semínka, zkouší stále něco nového a zahradničení je pro ni relax i fitko pod širým nebem.

Naše krásná zahrada

Předplatné časopisu Naše krásná zahrada