Má květy jako ježek a milují ho motýli: Objevte kouzlo hlavoše západního, keře pro mokrá místa

Hlavoš západní, okrasný keř s jedinečným kouzlem

Hlavoš západní (Cephalanthus occidentalis) je na první pohled docela nenápadný, ale velmi zajímavý okrasný keř, který vás zaručeně nadchne v období květu, v červenci a srpnu. Jedná se o opadavý keř, který dorůstá do výšky 1,5 až 3 m, výjimečně i více. Listy hlavoše s načervenalými řapíky jsou lesklé, tmavě zelené a dlouhé přibližně 6–16 cm. Raší často až v průběhu května. Z nenápadného keře se s rozkvětem stává hvězda zahrady. Drobné, bílé, trubkovité kvítky, shromážděné do kulovitých květenství o průměru 2–3 cm, připomínají malé mořské ježky nebo i jehelníčky. Květy, mimořádně bohaté na nektar, kolem sebe šíří příjemnou vůni a lákají k sobě především opylovače s dlouhým sosákem. Nejčastěji proto květy hlavoše vyhledávají motýli, čmeláci nebo i oblíbené dlouhozobky. Po odkvětu se tvoří drobné plody, které se během zimy rozpadají.

  • Hlavoš západní pochází ze Severní Ameriky, kde roste nejčastěji na vlhkých stanovištích, jako jsou břehy řek, jezer, močály nebo zaplavované louky.

Které rostliny mají rády kyselou půdu: Vyhovuje 3 nádherným keřům, které se kyselému prostředí přizpůsobily

www.nkz.cz

Jak pěstovat hlavoš západní?

  • Umístění: Hlavoš západní má rád slunné polohy, ale snese i polostín.
  • Půda: Tento okrasný keř je na kvalitu půdy nenáročný, ale nejlépe se mu daří v těžších, klidně i jílovitých a vlhkých půdách s neutrálním až mírně kyselým pH. Nesnáší jen půdu vápenitou.
  • Zálivka: Potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v prvních letech po výsadbě, do doby, dokud nevytvoří silný kořenový systém.
  • Hnojení: Na jaře je dobré, přihnojit hlavoš kompostem nebo univerzálním hnojivem pro okrasné keře.
  • Prořezávání: Řez hlavoše není nutný, ale pro udržení kompaktního tvaru nebo pro zmlazení se může řezat brzy na jaře. Keř se může seříznout i poměrně hluboko a spolehlivě brzy obroste.
  • Mrazuvzdornost: Hlavoš západní je plně mrazuvzdorný do -29 °C, ale v chladnějších oblastech můžete kořeny pro jistotu chránit vrstvou mulče.

Kde se bude hlavoši v zahradě nejlépe dařit?

Hlavoš západní je ideální pro všechna vlhká až mokrá stanoviště, proto může zdobit například břehy vodních ploch. K výsadbě na příkré břehy se hlavoš hodí i proto, že jeho kořeny zvládají mokré a nestabilní břehy výborně zpevnit. Hodí se do míst s vyšší hladinou podzemní vody, klidně i do močálů a bažin, snese i krátkodobé úplné zaplavení, proto může zdobit i dešťové záhony. Při dostatku vláhy časem vytváří tento okrasný keř souvislé porosty.

Založte si vlastní vřesoviště: Které rostliny vysadit a v jakém počtu od jednoho druhu

www.nkz.cz

Jak množit hlavoš západní?

  • V létě se mohou odebírat polovyzrálé řízky, které snadno zakořeňují ve vlhkém substrátu.
  • V zimním období se hlavoš množí pomocí vyzrálých řízků.
  • Poměrně snadno se hlavoš množí i výsevem semen. Ta se získávájí z plodů pozdě na podzim a na jaře vysévají.

Hlavoš západní je okrasný keř. Pokud jej ještě neznáte, podívejte se do naší fotogalerie, možná zatoužíte po jeho vysazení i do své zahrady.

FOTOGALERIE: Hlavoš západní je vlhkomilný okrasný keř s půvabnými květy
Video tipy pro spokojenou zahradu od redakce Naše krásná zahrada