Nový okrasný záhon: co a kdy na něj vysadit

Ráz celému záhonu udává vždy větší skupina rostlin jednoho druhu. Vysazujte jich proto lichý počet: zpravidla pět nebo sedm kusů. Skupinka v lichém počtu vytvoří přirozenější obraz než sudý počet rostlin.

  Výsadba rozdělených trsů trvalek

  Trvalky jednou za tři až pět let rozdělte a přesaďte. Zmlazený trs potom obnoví bohaté kvetení. Pro výsadbu rozdělených trsů odnožujících trvalek je nejvhodnější podzim. Pro pivoňky a kosatce léto.

  Sázení cibulovin a hlíznatých rostlin

  Při zakládání trvalkového záhonu na podzim můžete současně vysadit i na jaře kvetoucí cibulnaté rostliny, například tulipány, narcisy, šafrány nebo hyacinty. Cibuloviny vysaďte třikrát hlouběji, než je výška cibule.

  Málo zimovzdorné druhy, například dosny, mečíky nebo jiřinky, přijdou do půdy až koncem jara. Předpěstujte je v kontejnerech, aby rychleji nasadily na květ. Už v únoru můžete do dobré, propustné půdy vysadit jejich hlízy a oddenky a postavit je do světlé, vytápěné chodby nebo do vytápěného skleníku. Dosny přijdou na záhon až v červnu.

   Kdy a kam sázet dvouletky a letničky

   Na podzim také vysazujte dvouletky, například sedmikrásy, macešky, chejry nebo pomněnky. Na zimu je lehce zakryjte řídkým chvojím.

   Mezery na nově založeném trvalkovém záhonu vyplňte letničkami až po ledových mužích, tedy po 15. květnu.

   Naše krásná zahrada

   Předplatné časopisu Naše krásná zahrada